fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Naruszenia praworządności - Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatruje sprawy pod kątem art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

Adobe Stock
Powiększa się liczba komunikacji dotyczących naruszenia praworządności.

Antyszczepionkowcy nie mieli szczęścia. Trybunał nigdy wcześniej nie wypowiadał się o przymusowym szczepieniu dzieci. Aż do tej pory... W sprawie Vavřička i Inni przeciwko Czechom (skarga nr 47621/13) nie stwierdził jednak naruszenia art. 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego) Konwencji.

Obowiązkowe szczepienia

W Republice Czeskiej istnieje obowiązek prawny szczepienia dzieci przeciwko dziewięciu dobrze znanym medycynie chorobom. Nikogo nie można zmusić fizycznie do poddania się szczepieniu, ale rodzice, którzy nie zastosują się bez uzasadnionego powodu, mogą zostać ukarani grzywną. Dodatkowo, dzieci nieszczepione nie są przyjmowane do przedszkoli (wyjątek stanowią te, które nie mogą zostać zaszczepione ze względów zdrowotnych). W tej sprawie pierwszy skarżący został ukarany grzywną za nieprzestrzeganie obowiązku szczepień w stosunku do jego dwojga dzieci, a wszystkim pozostałym odmówiono przyjęcia dzieci do przedszkola.

Czytaj też:

Spraw...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA