Jednym z celów nowelizacji prawa upadłościowego jest zwiększenie liczby ogłaszanych upadłości konsumenckich. Warto przy tym pamiętać, że gdy dłużnik pozostaje w związku małżeńskim, upadłość nie tylko wywołuje skutki w jego sferze prawnej, ale może wpływać na sytuację majątkową współmałżonka.
Liczy się ustrójJeżeli małżonkowie pozostają w ustroju wspólności majątkowej, ogłoszenie upadłości powoduje powstanie przymusowej rozdzielności majątkowej (art. 53 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Zgodnie ze zdaniem drugim art. 124 ust. 1 prawa upadłościowego w takim przypadku do masy upadłości wchodzi cały majątek wspólny małżonków, a jego podział jest niedopuszczalny. W uchwale z 16 grudnia 2019 r., III CZP 7/19 Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że przepis ten ma zastosowanie do upadłości konsumenckiej. Prowadzi to do zaostrzenia zasad odpowiedzialności za długi wynikających z przepisów k.r.i.o., zgodnie z którymi wierzyciel może skierować egzekucję do majątku...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.