fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Zbigniew Ziobro o tym co się stanie, gdy premier Morawiecki nie zawetuje budżetu UE

Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Jeśli pan mnie pyta o czysto teoretyczną sytuację, oznaczałoby to utratę zaufania do premiera (Mateusza Morawieckiego) ze wszystkimi konsekwencjami, które by z tego wypływały - tak Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości odpowiedział na pytanie o to co stałoby się, gdyby premier Mateusz Morawiecki nie zawetował unijnego budżetu i funduszu pomocowego wobec propozycji wprowadzenia mechanizmu powiązania środków unijnych z kwestią praworządności.

Mechanizmu wiążącego wypłatę unijnych funduszy z kwestią praworządności Polska nie może zawetować, ponieważ w głosowaniu nad nią obowiązuje większość kwalifikowana 2/3 głosów. Propozycji przeciwne są tylko Polska i Węgry.

Czytaj także:

Ziobro: Polska powinna użyć weta

Ziobro zaznaczył, że sytuacja, w której premier nie zawetowałby w obecnej sytuacji budżetu jest "czysto teoretyczna" ponieważ "mamy ten komfort, że myślimy zgodnie".

Lider Solidarnej Polski powołał się przy tym na słowa prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który "na pytanie czy będzie weto dla budżetu i koronafunduszu odpowiada" - jak zacytował Ziobro - "będzie weto (...). Ci, którzy chcą nam odebrać suwerenność, są na drodze do upadku".

- W 100 procentach podpisujemy się pod tym, zgadzamy się z tym co powiedział prezes Kaczyński. Weto to jest stanowisko prezesa największej partii opozycyjnej - zaznaczył Ziobro.

- To jest decyzja historyczna. To jest kwestia racji stanu. Decyzja może być jedna - dodał.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA