fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Kaczyński rozmawiał z Ziobrą. PiS przejmie prokuraturę?

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Według mojej wiedzy do pierwszego spotkania Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą już doszło. Czekamy na następne - poinformował minister środowiska Michał Woś. Według RMF FM ceną za utrzymanie koalicji PiS z Solidarną Polską ma być dymisja Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego.

Narada ścisłego kierownictwa PiS rozpoczęła się o godz. 13 w poniedziałek i trwała ponad cztery godziny. Po jej zakończeniu pojawił się tylko lakoniczny komunikat. „Podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach. O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie" – napisała rzecznik PiS Anita Czerwińska.

Dowiedz się więcej: Dymisja Ziobry? PiS stopniuje napięcie

Spekulacje ruszyły tuż po ogłoszeniu komunikatu, sugerują niektórzy nasi rozmówcy z PiS, najpewniej do tego czasu dojdzie jeszcze do próby rozmowy „ostatniej szansy" na linii PiS-Solidarna Polska. Najpewniej Solidarna Polska otrzyma propozycję „nie do odrzucenia" związaną z zakresem odpowiedzialności w rządzie - pisze we wtorkowej „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko. 

Michał Woś, minister środowiska z Solidarnej Polski, powiedział w programie „Tłit” Wirtualnej Polski, że „według jego wiedzy” pierwsze spotkanie Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą już się odbyło. Portal pisze, że trwało cztery godziny. W planach są kolejne rozmowy.

Woś dodał, że więcej szczegółów przekażą „osoby zainteresowane”. Dopytywany o to, czy do spotkania doszło jeszcze w poniedziałek, czy też już we wtorek, stwierdził, że „zarówno prezes Prawa i Sprawiedliwości jak i prezes Solidarnej Polski prowadzą raczej wieczorny tryb życia”.

Jak twierdzi Mariusz Piekarski, reporter RMF FM, ceną za utrzymanie koalicji ma być przekazanie Prokuratury Krajowej „w ręce PiS”. „Dymisja Bogdana Święczkowskiego to jeden z warunków postawionych przez Kaczyńskiego” - napisał na Twitterze dziennikarz.

Tomasz Pietryga, wicenaczelny „Rzeczpospolitej”, zauważył, że takie rozwiązanie „niewiele da PiS”. Nowy prokurator krajowy nie zatrzyma śledztw np. w sprawie Get Back, Ciechu, covidovych itp. A ponad wszystkim i tak z góry patrzył będzie Zbigniew Ziobro, jako Prokurator Generalny i jego ludzie, którzy są szefami prokuratur w terenie” - zwrócił uwagę.

Ryszard Terlecki, szef sejmowego klubu PiS, przekazał natomiast Informacyjnej Agencji Radiowej, że w środę dojdzie do spotkania kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Będzie ono dotyczyć przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

Źródło: rp.pl/ WP, RMF
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA