Rząd PiS

Czaputowicz na liście źródeł informacji wywiadu Hiszpanii

Fotorzepa, Piotr Nowak
Jacek Czaputowicz, szef MSZ, pod koniec lat 80-tych został zarejestrowany przez hiszpański wywiad wojskowy jako źródło informacji. Nie ma jednak dowodów na to, by szef dyplomacji o tym wiedział - informuje Onet.pl.

Onet.pl powołuje się na dokumenty hiszpańskich służb wykradzione przez komunistyczną bezpiekę, które przeleżały 25 lat w zbiorze zastrzeżonym specsłużb. Z dokumentów tych wynika, że na liście źródeł informacji hiszpańskiego wywiadu byli też Adam Michnik i biskup Alojzy Orszulik.

W dokumentach nie ma jednak żadnych informacji podpisywanych przez informatorów - co może wskazywać na to, że Polaków rejestrowano bez ich wiedzy.

W dokumentach z 1988 roku pochodzących z hiszpańskiej ambasady (wykradło je SB) pojawia się też nazwisko Czaputowicza - ówczesnego działacza organizacji Wolność i Pokój. Czaputowiczowi nadano pseudonim i przypisywano wydatki do jego nazwiska.

Czaputowicza, podobnie jak inne osoby znajdujące się w dokumentach i wskazane jako osobowe źródła informacji, zrekrutować miała Fabiola Moreno-Calvo, która jesienią 1985 roku przyjechała na placówkę do Warszawy. Kobieta okazała się funkcjonariuszką hiszpańskiego wywiadu wojskowego.

Czaputowicz został zarejestrowany jako informator pod pseudonimem "Corzuelo". Rejestracji dokonano 18 października 1988 roku.

Źródło: Onet

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL