fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Waszczykowski: Tu nie ma o czym dialogować

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Liczę na, to że Komisja Europejska zaprzestanie przesyłać nam zalecenia, krytykować i wytykać - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Komisja Europejska potwierdziła dziś, że otrzymała odpowiedź polskiego MSZ, uzupełniającą informacje dotyczącą sytuacji praworządności w Polsce.

W odpowiedzi resort spraw zagranicznych kwestionuje kompetencje Komisji Europejskiej w kwestii oceny zmian w wymiarze sprawiedliwości. Chodzi o zawetowane przez prezydenta ustawy o Sądzie Najwyższymi KRS oraz o już obowiązującą ustawę o ustroju sądów powszechnych.

Minister Waszczykowski oświadczył, pytany przez dziennikarzy RMF, że proces reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce toczy się zgodnie z prawem i jest odpowiedzią na "głęboką nieufność" Polaków do sądownictwa oraz wynikające z niej "palące oczekiwania społeczne".

Waszczykowski oświadczył również, że liczy na zmianę w postępowaniu szefa KE Fransa Timmermansa.

- Przestanie występować pan Timmermans na konferencjach prasowych, przestanie mówić, że monitoring Polski to jest jego misja personalna, przestanie przyjeżdżać do Polski na manifestacje polityczne - powiedział szef MSZ.

Waszczykowski zapowiedział, ze nie przyjmie ewentualnego zaproszenia do Brukseli na rozmowę. - To jest rozmowa techniczna o zmianach legislacyjnych w systemie prawnym w Polsce i tutaj nie ma o czym dialogować i dyskutować - skwitował. Z kolei Komisja Europejska ma przestać "przesyłać nam zalecenia, krytykować i wytykać".

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA