fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Dobre perspektywy na rynku pracy

123rf.com
Pierwszy kwartał 2016 roku zapowiada się optymistycznie dla przedsiębiorstw.

Jak wynika z raportu "Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia" przygotowanego przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup, prognoza netto zatrudnienia dla Polski, po uwzględnieniu korekty sezonowej, wynosi 9 proc. To najlepszy wynik od ostatniego kwartału 2011 roku i poprawa o 4 punkty procentowe w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Jasne barwy prognoz

Wśród 752 pracodawców co dziewiąty zamierza zwiększyć zatrudnienie na początku 2016 roku. Tylko 6 proc. planuje redukcję etatów. Zdecydowana większość - 79 proc.- nie będzie wprowadzać zmian w liczbie swoich pracowników.

Zarówno w przypadku mikro, jak i małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw, prognozy netto zatrudnienia są dodatnie. W najlepszej sytuacji są te ostatnie - prognoza dla firm zatrudniających powyżej 250 pracowników wynosi 20 proc. - najwyżej od IV kwartału 2010 roku. W porównaniu z I kwartałem 2015 roku to skok aż o 10 pkt. proc.

Lepiej na wschodzie

Plany przedsiębiorców co do zwiększenia zatrudnienia są optymistyczne w całej Polsce. Aż 15 proc. wynosi prognoza dla województwa lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz podlaskiego, które stanowią tzw. region Wschodni. Zaobserwowano tutaj znaczącą poprawę - wzrost aż o 11 pkt. proc.

Badanie objęło 10 sektorów gospodarki, z których dla wszystkich prognozy netto zatrudnienia są dodatnie. W sześciu przypadkach odnotowano wzrost wskaźnika. Najlepszą sytuację przewiduje się dla przedsiębiorstw działających w produkcji przemysłowej oraz budownictwie. Wyniki prognoz kształtują się na poziomie odpowiednio 18 proc. i 17 proc. Szansę na znalezienie pracy mają również poszukujący w sektorze handlu detalicznego i hurtowego (prognoza 15 proc.). Znaczącą poprawę uzyskano w przypadku branży związanej z energetyką, gazownictwem i wodociągami - nastąpił kwartalny wzrost prognozy aż o 16 pkt. proc.; zmiana roczna wyniosła 8 pkt. proc.

Różnice światowe

Jak wynika z raportu, Polska znalazła się na 18. miejscu w zestawieniu prognoz netto zatrudnienia dla początku 2016 roku dla 42 badanych krajów. Najłatwiej o pracę będzie w krajach azjatyckich – w Indiach, Tajwanie i Japonii, choć w pogrążonych w kryzysie Chinach prognoza wynosi jedynie 7 proc. Tylko w trzech krajach: we Francji, Finlandii i Brazylii, zaobserwowano ujemne wyniki.

Choć przewiduje się, że liczba etatów w skali całego świata będzie rosnąć, tempo zatrudnienia będzie znacząco różnić się między poszczególnymi obszarami. Plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia są bardziej optymistyczne niż w mijającym kwartale w 23 krajach. Lepsze prognozy niż rok temu odnotowano w przypadku 19 państw.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA