Główny Urząd Statystyczny opublikował dziś raport „Wybrane zagadnienia rynku pracy" za 2014 r. Wynika z nich, że ok. 1,36 mln zatrudnionych otrzymują wynagrodzenie brutto nie przekraczające obowiązującego minimalnego wynagrodzenia (w 2014 r. było to 1 680 zł).

W poprzednim badaniu takich osób było o ok. 27 tys. mniej. W porównaniu do ogółu zatrudnionych na umowę o pracę, pracownicy z płacą minimalną (lub niższą) stanowią 13 proc. (podobnie jak w 2012 i 2013 roku). Najwięcej takich osób zatrudnionych jest w handlu (33 proc.), przemyśle (23 proc.) i budownictwie (13 proc.).

GUS podał też, że szacunkowa liczba samozatrudnionych w 2014 r. wyniosła 1,1 mln, podobnie jak w ostatnich dwóch latach. To osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które na koniec roku nie zatrudniały pracowników na podstawie stosunku pracy.

Za to wyraźnie mniej jest osób pracujących na podstawie tylko tzw. umów śmieciowych. Jak podaje GUS, w 2014 r. było ich ok. 1,3 mln, czyli o 7 proc. (ok. 100 tys.) mniej niż rok wcześniej. Chodzi tu o osoby, z którymi została zawarta umowa zlecenie lub umowa o dzieło, a które nie są nigdzie zatrudnione na podstawie stosunku pracy oraz bez osób, które pobierają emeryturę lub rentę.