Niechęć do imigrantów osłabia Polskę w konkurencji o talenty

Spadliśmy na 42. miejsce w najnowszej edycji badania Global Talent Competitiveness Index. Pomimo rekordowo niskiego bezrobocia i rosnących płac, nasz kraj wypada coraz gorzej na tle innych w globalnej konkurencji o najlepszych pracowników i kandydatów do pracy m.in. wskutek niskiej oceny za stosunek wobec imigrantów.

Aktualizacja: 21.01.2019 19:04 Publikacja: 21.01.2019 18:45

Niechęć do imigrantów osłabia Polskę w konkurencji o talenty

Foto: Shutterstock

W tegorocznej edycji badania Global Talent Competitiveness Index (GTCI), czyli Światowego Wskaźnika Konkurencyjności Talentów, który porównuje już 125 krajów z całego świata pod względem ich możliwości przyciągania, rozwijania i utrzymywania utalentowanych pracowników, Polska spadła na 42 miejsce z 39. przed rokiem. Tak wynika z zestawienia, które już po raz szósty opracowała renomowana szkoła biznesu INSEAD wraz z Grupą Adecco, globalnym potentatem usług HR i pracy tymczasowej oraz firmą Tata Communications.

Szwajcaria kusi zarobkami i wygodą

Pozycję lidera rankingu po raz kolejny utrzymała Szwajcaria, która od lat wysokimi płacami i jakością życia przyciąga talenty z całego świata. Na kolejnych miejscach uplasowały się Singapur, USA Norwegia i Dania. Główne kierunki polskich emigrantów są w pierwszej 20. Tce. - Wielka Brytania zajęła 9.miejsce zaś Niemcy 14. 

W naszym regionie (Europy Środkowo-Wschodniej) liderem w rywalizacji o najlepszych kandydatów do pracy jest Estonia, która uplasowała się na 23.pozycji GTCI 2019. Dwa miejsca niżej są Czechy, które od zeszłego roku mocniej ruszyły do międzynarodowej konkurencji o talenty – szczególnie te z Ukrainy.

Czytaj także:  Wielokulturowa praca w biurze i w fabryce 

Jak podkreślają autorzy raportu, powiększają się różnice między krajami, które sobie najlepiej radzą w rywalizacji o talenty a resztą świata. Co widać także po Polsce, dla której tegoroczne zestawienie oznacza kolejny rok spadku- bo przed dwoma laty w tym zestawieniu nasz kraj zajął 38 miejsce. Do tegorocznej utraty konkurencyjności przyczyniło się wyraźne pogorszenie ocen Polski pod względem przyciągania utalentowanych pracowników z zagranicy.

Już przed rokiem spadliśmy w tej kategorii o 9 miejsc ( na 43.) zaś obecnie straciliśmy aż 21.miejsc- trafiając na odległą 64.pozycję, Przyczyniła się krytyczna ocena polskiej „tolerancji wobec imigrantów”- tutaj plasujemy się na 121 miejscu wśród 125 badanych państw. Co prawda rosnąca liczba imigrantów zarobkowych wskazuje, że nasz kraj jest dla nich atrakcyjnym miejscem, ale w rankingu GTCI chodzi o przyciąganie najlepszych kandydatów czyli wykształconych fachowców i specjalistów.

Rośnie rola miast

Polska zajmuje też dość odległe miejsca pod względem rozwoju i utrzymania rodzimych talentów-zajmując tu odpowiednio 43.i 46 miejsce. – Nawet dla rodzimych talentów nie mamy dobrej oferty w porównaniu z tym, co proponuje im Europa Zachodnia – twierdzi Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland Zaznacza, że nie chodzi tylko o ofertę finansową, czyli wysokość wynagrodzeń. W grę wchodzi również poziom świadczeń społecznych, w tym ilość przedszkoli, jakość systemu opieki zdrowotnej czy oferta niedrogich, urządzonych już mieszkań na wynajem, które ułatwiałyby relokację pracowników z rodzinami – jej słabość ogranicza możliwość relokacji pracowników. 

Czytaj także: Chiński pracodawca zmusił pracownice do czołgania się po drodze 

Tegoroczny raport zwraca też uwagę na rosnącą rolę miast i regionów w konkurencji o najlepszych ludzi- to miasta stają się centrami przedsiębiorczych talentów- które nie tylko rywalizują jakością życia, ale też przyciągać i zatrzymywać najlepszych inwestując w inkubatory i akceleratory biznesu dla startupów. Wśród miast najbardziej konkurencyjne w walce o talenty są obecnie Waszyngton, Kopenhaga, Oslo , Wiedeń i Zurych. W zestawieniu są też dwa polskie miasta- Warszawa uplasowała się na 56. miejscu zaś Kraków na 83.

Rynek pracy
Polskim firmom już bliżej do idealnego pracodawcy?
Rynek pracy
Już ponad 10 milionów specjalistów ICT w Unii Europejskiej
Rynek pracy
Duży wzrost bezrobocia we Francji
Rynek pracy
HR-owcy dzielą los specjalistów IT. Oni też odczuli wpływ AI
Materiał Promocyjny
Zawód z misją, nie tylko z cyferkami. Kim naprawdę jest biegły rewident?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku