W mediach nadal krążą informacje sprzed kilku lat o szybko rosnącej liczbie wolnych miejsc pracy w IT, która już wkrótce ma dojść do miliona. - Ogłoszony w 2013 r. raport Komisji Europejskiej, który mówił o milionowym strukturalnym deficycie kadr w technologiach informacyjno-komunikacyjnych (ICT) miał być pobudką dla polityków i biznesu - wyjaśnia firma Empirica, która opracowuje dla KE raporty dotyczące zatrudnienia w ICT. W tym najnowszy, tegoroczny, w którym skorygowano w dół katastroficzną prognozę sprzed pięciu lat.

Według informacji polskiej szkoły programowania Kodilla.com, która zwróciła się do KE o najnowsze dane, obecne prognozy mówią o 600 tys. wakatów w 2020 r. Z danych Empirica, do których dotarła „Rzeczpospolita” wynika zaś, że w zależności od scenariusza rozwoju deficyt specjalistów ma wynieść w 2020 r., czyli za dwa lata, od 526 tys. (przy umiarkowanym rozwoju) do 749 tys. (przy szybkim rozwoju). W tym czasie liczba pracowników ma wzrosnąć do 9 – 9,5 miliona, przy czym najszybszy wzrost jest prognozowany w Polsce, Francji i Portugalii.

- Obniżony deficyt jest dowodem na pozytywne efekty kształcenia programistów. Liczba miejsc pracy rośnie a zarazem coraz więcej osób dołącza do branży - komentuje Marcin Kosedowski, szef marketingu w szkole programowania online Kodilla.com. przypominając unijne statystyki, według których liczba specjalistów ICT w ciągu ostatnich czterech lat wzrosła w Polsce aż o 15 proc. - z 393 tys. do 452 tys.

Jak wynik z prognozy Kodilla.com, w najbliższych latach deficyt specjalistów ICT utrzyma się na poziomie ok. 50 tys. (ten szacunek, który przed kilkoma laty przedstawiła firma Sedlak&Sedlak wciąż jest kanonem w mediach). Kosedowski zaznacza, że w optymistycznym scenariuszu, dopiero ok. 2030 roku w Polsce udałoby się załatać lukę związaną z niedoborem programistów - pod warunkiem, że do tego czasu drastycznie nie wzrośnie zapotrzebowanie na polskich specjalistów. W pesymistycznym (dla pracodawców) scenariuszu, liczba wakatów w ICT wzrośnie do 2030 r. do prawie 161 tys.

Według raportu KE w latach 2016-2020 zatrudnienie w ICT w Polsce ma się zwiększyć o 18 proc. czyli do prawie 510 tys. a więc dużo szybciej niż w Hiszpanii (+12 proc) czy Wielkiej Brytanii (+10 proc.. Tyle, że Wielka Brytania jest największym – na razie - w Unii rynkiem pracy dla informatyków z ponad 1,6 mln rzeszą specjalistów w 2016 r.