Jak Rosja walczy z wirusem. „Trzeźwość myślenia” i całowanie ikon

Cerkiew prawosławna wezwała wiernych, by przestrzegali zasad higieny.

Aktualizacja: 14.03.2020 15:01 Publikacja: 12.03.2020 21:00

Moskwa, tłum w metrze w godzinach szczytu

Moskwa, tłum w metrze w godzinach szczytu

Foto: afp

„Święty Synod uważa za ważne (…) szersze wykorzystanie sanitarnych roztworów dla dezynfekcji ryzów i ram ikon, które całują wierni” – głosi specjalne oświadczenie.

Całowanie ikon jest powszechne w rosyjskiej cerkwi jako wyraz wiary.

Najwyższy organ władzy w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej postąpił tym samym dokładnie odwrotnie od duchownych z sąsiedniego Iranu. Tam doszło do sporu części duchowieństwa z władzami świeckimi z powodu wprowadzanych środków zwalczania epidemii, m.in. odkażania najliczniej odwiedzanych świątyń i miejsc pielgrzymkowych.

Sprzeciw części wiernych wobec zarządzeń irańskiego ministerstwa zdrowia doprowadził ich do ekscentrycznych (z naszego punktu widzenia) postępków, np. demonstracyjnego oblizywania ogrodzeń sanktuarium imama Rezy w Meszhedzie. – Jem wirusa, by was uspokoić i wezwać do świątyni – wołał na nagraniu wideo umieszczonym w sieciach społecznościowych Dżafar Ghafuri z Meszhedu, całując wrota sanktuarium. W końcu jednak aresztowała go policja, do dziś nie wiadomo, czy zachorował, czy może nie.

Jednak nakaz chodzenia w maskach do meczetów, rozmieszczenia tam pojemników ze środkami dezynfekującymi i trzymania się na odległość od innych wiernych część ajatollahów uznała za „błąd spowodowany brakiem wiary”.

„Niedopuszczalne jest lekkomyślne odnoszenie się do epidemii koronawirusa, lekceważenie zaleceń lekarzy, ignorowania środków profilaktyki, narażając tym samym siebie i otaczających na niebezpieczeństwo” – oświadczył z kolei rosyjski Synod.

Ofiarą profilaktyki padli już m.in. wierni z Lipiecka, stowarzyszenie Świętych Męczenników Carskich (chodzi o ostatniego cara Rosji Mikołaja II i jego rodzinę, zamordowanych przez bolszewików w 1918 roku). Pod wodzą podpułkownika Jurija Bernikowa zamierzali urządzić „automobilowy krestnyj chod” (odpowiednik pielgrzymki z chorągwiami i krzyżami, w tym wypadku na samochodach). „Chod” miał być przeciw koronawirusowi, ale w ostatniej chwili został odwołany z powodu koronawirusa. W Lipiecku, gdzie zachorowały trzy osoby, władze ogłosiły „stan podwyższonej gotowości” z powodu epidemii i zakazały masowych imprez. Miejscowi pracodawcy zostali zobowiązani do codziennego mierzenia temperatury swoim pracownikom.

Przeczytaj także: Odwołano antykoronawirusową procesję w Rosji

„Wzywamy do powściągliwości, osiągania spokoju w modlitwie i zachowania trzeźwości myślenia” – wezwał Synod. Znów przeciwnie do sąsiedniego Iranu, gdzie rozeszła się plotka że z koronawirusa można się wyleczyć alkoholem metylowym. W rezultacie zmarły 42 osoby, a setki trafiły do szpitala.

Nic jednak nie wiadomo o zmniejszaniu w Rosji liczby nabożeństw czy zamykaniu cerkwi na czas epidemii. We Włoszech, które są jednym z epicentrów rozprzestrzeniania się koronawirusa, zaprzestano odprawiania mszy, choć kościoły pozostały otwarte.

– Proszę wszystkich obywateli, by ze zrozumieniem odnieśli się do wszelkich środków stosowanych przez władze – prosił premier Michaił Miszustin.

Wśród samych władz zaś zapanowała konsternacja, bowiem w szeregach deputowanych Dumy wykryto jednego, który wrócił z Francji i nie poddał się obowiązkowej kwarantannie. Należący do partii Żyrinowskiego Siergiej Katasonow nie tylko nic nikomu nie powiedział, ale i uczestniczył w pracach parlamentu, w tym w posiedzeniu na temat poprawek do konstytucji, na którym występował prezydent Putin.

– I wy, koledzy z jego frakcji, przyjmijcie to ze zrozumieniem. Ten rząd, w którym siedział, rząd wyżej i rząd niżej – wszyscy na kwarantannę. No i wszyscy, którzy się z nim stykali. No i pracownicy jego biura – ogłosił na posiedzeniu parlamentu przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin, oskarżycielsko wskazując na ławy zajmowane przez frakcję Żyrinowskiego.

Mimo że w większości rosyjskich regionów z powodu epidemii odwołano wszelkie imprezy publiczne, władze już poinformowały, że nie zamierzają przenosić na inny termin „obywatelskiego głosowania” w sprawie poprawek do konstytucji, zaplanowanego na 22 kwietnia. Zakaz zgromadzeń uniemożliwia za to opozycji protestowanie przeciw wnoszonym poprawkom.

Jednocześnie poinformowano, że nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w planowanej na 9 maja paradzie zwycięstwa na placu Czerwonym w Moskwie.

„Święty Synod uważa za ważne (…) szersze wykorzystanie sanitarnych roztworów dla dezynfekcji ryzów i ram ikon, które całują wierni” – głosi specjalne oświadczenie.

Całowanie ikon jest powszechne w rosyjskiej cerkwi jako wyraz wiary.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 764
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 763
Świat
Pobór do wojska wraca do Europy. Ochotników jest zbyt mało, by zatrzymać Rosję
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 762
Świat
Ekstradycja Juliana Assange'a do USA. Decyzja się opóźnia