fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Smoleńsk: Odnaleziono szczątki generała z armii Napoleona

Śmierć generała Gudina w bitwie pod Górą Walutyną, Henri Félix Emmanuel Philippoteaux
domena publiczna
Odkryty w Smoleńsku przez francuskich i rosyjskich archeologów szkielet to prawdopodobnie szczątki generała z armii Napoleona Bonapartego - informuje CNN.

Gen. Charles-Etienne Gudin zmarł 22 sierpnia 1812 r. Trafiony kulą armatnią w bitwie pod Górą Walutyną przeszedł amputację nogi, po której wdała się gangrena.

Jego szczątki zostały pochowane w mauzoleum w cytadeli smoleńskiej. Miejsce spoczynku generała pozostawało nieznane po niemieckich bombardowaniach z czasów II wojny światowej.

W lipcu zespół francuskich i rosyjskich archeologów przeprowadzał w Smoleńsku prace, podczas których natrafiono na szkielet z jedną nogą.

Pierre Malinowski, kierownik prac i historyk, powiedział CNN, że po dokonaniu odkrycia poleciał z Moskwy do Marsylii, aby tam porównano DNA pobrane z zębów i kości udowej szkieletu z DNA matki, brata i syna generała.

- Profesor w Marsylii przeprowadził rozlegle badania, DNA zgadza się w 100 proc. Rzecz była warta zachodu - powiedział Malinowski.

Zdaniem historyka, gen. Gudin zostanie pochowany na terenie Les Invalides w Paryżu. W tamtejszym Kościele Inwalidów złożone zostały prochy Napoleona Bonapartego.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA