fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Reprywatyzacja w Warszawie

Sondaż: Jak powinna wyglądać ustawa reprywatyzacyjna

Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Czy Polacy są zwolennikami uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej, która zakłada rekompensatę w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 roku? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Jednak kilka dni temu rząd uznał pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości na rozwiązanie problemu reprywatyzacji za zbyt kosztowny dla budżetu państwa.

Trzech na dziesięciu ankietowanych jest zwolennikami uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej, która zakłada rekompensatę w wysokości do 20 procent wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 roku, a 40 proc. nie ma zdania na ten temat.

 

- W podziale na płeć zarówno 30 proc. kobiet, jak i mężczyzn wyraża swoją aprobatę odnośnie uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej. Zwolennikami tej ustawy są częściej osoby mające 50 i więcej lat (35 proc.), badani o wykształceniu zasadniczym/zawodowym (40 proc.), respondenci o dochodzie powyżej 5000 złotych (41 proc.) oraz badani z miast powyżej  500 tysięcy mieszkańców (44 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

World Jewish Restitution Organization (WJRO) zabrała głos w dyskusji o ustawie reprywatyzacyjnej. W oświadczeniu przesłanym redakcji „Rzeczpospolitej” czytamy, że organizacja domaga się jej szybkiego przyjęcia i jest „głęboko zaniepokojona” zwróceniem ustawy do dalszych prac do Ministerstwa Sprawiedliwości. O tym mówił w ubiegłą niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Jacek Sasin.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA