Ranking bibliotek

Tradycja i nowoczesność

Biblioteka w Świątkach organizuje wiele ciekawych projektów
materiały prasowe
III MIEJSCE: Placówka w Świątkach mocno dba o czytelników. Na swojej stronie internetowej wita ich cytatem Monteskiusza: „Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera".

Wysoka pozycja tej biblioteki nie jest zaskoczeniem. W ostatnich latach jej oferta została wzbogacona nie tylko o nowe książki, ale również o wiele działań związanych z promocją czytelnictwa.

– Biblioteka organizuje akcje i konkursy czytelnicze, spotkania autorskie i tematyczne. Ostatnio gościli u nas autorzy książek Maria Ulatowska i Jarosław Skowroński, Grzegorz Kasdepke oraz Wiesław Drabik – wymienia Halina Kirjew, kierownik Biblioteki w Świątkach. Pracę w niej rozpoczęła w 1978 r., a od 1995 r. pełni obecną funkcję. Placówka odgrywa ważną rolę w lokalnej społeczności.

Poznaj najlepsze polskie biblioteki

Ranking Bibliotek 2017 - PDF

Ranking Bibliotek 2017 - xlxs

 

Zaprasza mieszkańców na koncerty, wernisaże, spektakle teatralne oraz imprezy organizowane w plenerze, łączące w sobie elementy kultury, tradycji, historii, sportu i rekreacji (jarmarki, pikniki, gry terenowe, rajdy piesze i rowerowe). Prowadzi również cykliczne warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych: ceramiczne, rzeźbiarskie (podczas których wykorzystuje się profesjonalne wyposażenie, np. piec do wypału ceramiki), linorytu, filcowania, decoupage, batiku, haftu, szycia i szydełkowania oraz kulinarne.

Jednocześnie placówka umiejętnie korzysta z dobrodziejstw nowych technologii. Przekazuje tę wiedzę i umiejętności dalej, co ma szczególne znaczenie dla grup wykluczonych cyfrowo, takich jak seniorzy. Czego uczy placówka w Świątkach? Prowadzi kursy z zakresu obsługi komputera, posługiwania się pocztą elektroniczną i przeszukiwania zasobów internetowych oraz korzystania z usług e-administracji. Warto odnotować, że w ostatnim czasie pozyskała fundusze na zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego.

W bibliotece odbywają się spotkania Klubu Kreatywnych Babeczek, dziecięcego klubu czytelniczego Mol Książkowy, klubu czytelniczego dla dorosłych Między Wierszami, koła przyrodniczego oraz historycznego – pasjonatów historii i epoki napoleońskiej.

– Jednym z ostatnich działań tego koła była realizacja projektu „Na Szlaku Napoleońskim – 210. rocznica pobytu Napoleona na Warmii". W ramach tego projektu zorganizowano m.in. imprezę plenerową: Piknik Napoleoński – wskazuje Halina Kirjew.

Placówka w Świątkach gromadzi również dokumenty, mapy, zdjęcia, materiały ikonograficzne, zabytkowe przedmioty i sprzęt użytkowy. Zbiory i informacje, opracowane przez historyków i pasjonatów historii, wykorzystywane są m.in. do tworzenia oprawy oraz klimatu wielu imprez organizowanych przez placówkę.

Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach rozpoczęła działalność w 1949 r. Jej księgozbiór liczył w dniu otwarcia 500 woluminów otrzymanych z Biblioteki Powiatowej. Na terenie gminy działały wtedy cztery punkty biblioteczne.

Opinia

Halina Kirjew, kierownik Biblioteki w Świątkach

Naszym celem jest podtrzymanie dotychczasowej pozycji biblioteki, z jednoczesnym rozwojem w kierunku wyznaczonym przez nowe trendy w bibliotekarstwie.

Jeżeli chodzi o czytelnictwo, to w naszej bibliotece zauważamy systematyczny wzrost, szczególnie wśród osób dorosłych; może wynika to z tego, że kładziemy duży nacisk na zakup nowości. Czytelnicy to widzą i doceniają. W ciągu ostatnich lat nasza oferta została wzbogacona o wiele nowych działań, m.in. związanych z promocją czytelnictwa. ©?

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL