Cyfrowy świat szansą dla książek

|W czasach pandemii bibliotekarze usilnie starają się nie stracić kontaktu z czytelnikami. Pomagają im nowe technologie.

Publikacja: 11.12.2020 00:30

Cyfrowy świat szansą dla książek

Foto: AdobeStock

W dziesiątej edycji rankingu bibliotek „Rzeczpospolitej", którego współorganizatorem jest Instytut Książki, zaszły zmiany na podium. Na pierwszym miejscu uplasował się zeszłoroczny wicelider: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów. Tuż za nią mamy Gminną Bibliotekę w Świątkach, która awansowała z 5. pozycji. Na podium znalazła się również placówka z Barcina, nasz zeszłoroczny zwycięzca. Jak co roku różnice pomiędzy czołowymi bibliotekami są nieduże.

Ranking Bibliotek 2020 - pełne zestawienie

Niepokojąca cisza

Tuż poza podium jest placówka z Oświęcimia. – W obliczu zupełnie innej, nowej rzeczywistości, związanej z pandemią, musimy jeszcze bardziej intensyfikować nasze działania i dostosowywać usługi tak, aby zapewnić jak najszerszy dostęp do dóbr kultury – podkreśla Mariola Talewicz, z-ca dyr. placówki z Oświęcimia.

Pierwszą piątkę zamyka Biblioteka Publiczna Gminy Łomża w Podgórzu, zarządzana przez Wiesławę Kłosińską. – Okres pandemii jest bardzo trudny, bo biblioteka przechodzi metamorfozę. Z tętniącej życiem przemieniła się w miejsce ciche, bez czytelników i użytkowników. Są okresy, kiedy jest odwiedzana w ograniczony sposób, a wtedy personel biblioteczny pracuje tak, aby umożliwić użytkownikom bezpieczne uzyskanie potrzebnych pozycji – podkreśla Wiesława Kłosińska. Dodaje, że wzrosło wirtualne korzystanie z zasobów.

Młodzież już cyfrowa

Wtórują jej przedstawiciele innych bibliotek. Potwierdza się to, o czym mówili, komentując poprzednie edycje rankingu: cyfryzacja nie jest dla bibliotek problemem, wręcz przeciwnie – szansą. Pomaga utrzymać kontakt z czytelnikami i przyciągnąć młodsze pokolenia.

W dobie pandemii trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie placówek bez nowych technologii. – Korzystanie z dobrodziejstw literatury, kultury, sztuki, zdobywanie wiedzy i informacji coraz częściej wymagają korzystania z nowych kanałów dostępu – potwierdza Dominika Wiśniewska, p.o. dyr. Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury im. K. Iłłakowiczówny w Trzciance.

Placówka w rankingu zajęła szóste miejsce. Jej przedstawiciele podkreślają, że dziś biblioteki stoją w obliczu nowych wyzwań. Polegają one na ułatwianiu społeczności lokalnej podążania za nowymi trendami, wspieraniu aktywnego uczestnictwa mieszkańców w kulturze i przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu.

NOWA OFERTA NA2025

Wiemy więcej,
niż mówi rynek

Zaprenumeruj

Łatwo o szczerość

Praktyka pokazuje, że biblioteka może stać się miejscem, w którym pomaga się mieszkańcom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. – Udało nam się zorganizować pomoc przy zakładaniu profilu zaufanego, konta e-pacjenta, maila, kont w mediach społecznościowych. Zauważyliśmy, że biblioteka jest takim miejscem, w którym łatwiej niż gdzie indziej przyznać się, że się czegoś nie wie czy nie umie. To szansa dla nas, żeby stać się miejscem, gdzie uzyska się potrzebną pomoc – mówi Agnieszka Borkiewicz, dyr. Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, która awansowała o cztery pozycje, zajmując siódme miejsce.

A upodobania czytelników? Na przestrzeni lat wcale się tak bardzo nie zmieniają. Zawsze znajdą się wielbiciele literatury lekkiej – kryminałów, tzw. obyczajówek, dla których książka ma być oderwaniem od rzeczywistości. Będą i tacy, którzy chcą czytać książki topowych, modnych pisarzy. Są czytelnicy, którzy sięgają po książki nagradzane.

Ósma pozycja w tegorocznym zestawieniu przypadła bibliotece w Rząśni. – Naszym kluczem do sukcesu jest wspaniała współpraca z lokalnym samorządem – twierdzi Joanna Konieczko, dyrektor placówki.

Nie kryje, że 2020 r. jest bardzo trudny, a przyszłość będzie wyzwaniem. – Rok 2021 to w zasadzie czarna magia. Nie wiemy, kiedy zostaniemy zamknięci, kiedy będą wprowadzane kolejne ograniczenia. To powoduje całkowity paraliż planowania – martwi się Joanna Konieczko.

Znaczący awans

Tuż za Rząśnią uplasowała się biblioteka z miejscowości Biesiekierz, która odnotowała znaczący awans – z 18. pozycji na 9. Jeszcze większym skokiem może pochwalić się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice. Rok temu była 43., teraz zamyka pierwszą dziesiątkę.

– Trzeba słuchać ludzi, wciąż się zmieniać, dostosowywać do różnych sytuacji, wypatrywać nowych trendów. I się tego nie bać. Bo świat się wciąż zmienia, mentalność się zmienia, moda się zmienia i biblioteka też musi się zmieniać – podsumowuje Marta Borodziuk, dyr. Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Kępice.

W dziesiątej edycji rankingu bibliotek „Rzeczpospolitej", którego współorganizatorem jest Instytut Książki, zaszły zmiany na podium. Na pierwszym miejscu uplasował się zeszłoroczny wicelider: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów. Tuż za nią mamy Gminną Bibliotekę w Świątkach, która awansowała z 5. pozycji. Na podium znalazła się również placówka z Barcina, nasz zeszłoroczny zwycięzca. Jak co roku różnice pomiędzy czołowymi bibliotekami są nieduże.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Ekonomia
Fundusze Europejskie kluczowe dla innowacyjnych firm
Ekonomia
Energetyka przyszłości wymaga długoterminowych planów
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10