„Pasja do wykonywanej pracy i sympatia do czytelników" – tak przedstawiciele biblioteki odpowiadają na pytanie o receptę na sukces.

Placówka w Sianowie ma bogatą historię. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło w 1948 r. W 1951 r. siedzibę przeniesiono z placu Pod Lipami do centrum, naprzeciwko ratusza. W kolejnych latach wielokrotnie zmieniano lokalizację placówki, w 2014 r. otrzymała ona ostateczną, nowoczesną siedzibę przy placu Pod Lipami. Powstała dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym wielofunkcyjnym obiekcie siedzibę znalazła nie tylko biblioteka, ale też centrum kultury.

Ranking Bibliotek 2020 - pełne zestawienie

Biblioteka w Sianowie wyposażona jest w nowoczesny sprzęt multimedialny – znajdziemy tam czytelnię internetową, stanowiska dla dzieci i dorosłych do odsłuchu e-booków, infokioski oraz stanowiska z iPadami.

Placówka podkreśla, że dialog z mieszkańcami i wsłuchiwanie się w ich potrzeby jest fundamentem dobrze działającej biblioteki. Jak działa to w praktyce? Na przykład gdy tylko pojawiają się środki na zakup książek (np. z dotacji od Biblioteki Narodowej), placówka informuje o tym swoich czytelników. Korzysta wtedy z portali społecznościowych i spisuje wszystkie pojawiające się propozycje. Czytelnik jest informowany wiadomością elektroniczną, że książka jest już w bibliotece gotowa do wypożyczenia.

Biblioteka podkreśla, że władze Sianowa cały czas pozwalają jej utrzymać siedem filii. To zaś pozwala dotrzeć do jak największej liczby czytelników na terenie gminy i miasta.

Centrum Kultury w Sianowie swoją ofertę kieruje zarówno do najmłodszych uczestników kultury, jak i tych starszych. W ostatnich miesiącach z powodu pandemii nie było wprawdzie w stanie organizować tradycyjnych imprez, ale dostosowało ofertę do oczekiwań czytelników w tym trudnym okresie.

Placówka przyjmuje telefonicznie zamówienia na książki, przygotowała też miejsce do ich odbioru. Co ciekawe, tamtejsi kinooperatorzy (kino Zorza znajduje się w centrum Sianowa, z siedzibą obok budynku Centrum Kultury) przebranżowili się i rozwożą książki do czytelników. Zamówienia na dowóz przyjmowane są od osób powyżej 60. roku życia lub tych, które nie mogą samodzielnie opuszczać swojego domu. Zamówienia można składać telefonicznie lub mailowo.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Prowadzone są też konkursy dla czytelników – między innymi literackie i plastyczne. Placówka prowadzi również spotkania online z publicystami i pisarzami.

Obecna sytuacja wymaga od bibliotek ogromnej kreatywności.

– Staramy się sprostać nowym wyzwaniom, kierując się naszym celem „Czytelnictwo przetrwa pandemię!" – podkreślają pracownicy zwycięskiej placówki.

Opinia dla „rz"

Aleksandra Kowalczyk, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Sianów

Każdy czytelnik wie, że ograniczenia nie służą promocji czytelnictwa. Lockdown był więc dla bibliotek wielką próbą. Po zdjęciu restrykcji ludzie wrócili do bibliotek, na koncerty, do kina, ale już mniej licznie. Po okresie boomu, kiedy widzieliśmy tęsknotę za kulturą, teraz wraca izolacja, ale już samodzielna, niewywołana decyzjami rządu. Ludzie obawiają się o bezpieczeństwo. Co dalej? To najtrudniejsze pytanie. Co stanie się, kiedy pandemię – w co wierzę – uda się pokonać lub opanować? Liczę, że kultura stanie się antidotum i lekarstwem na traumę postcovidową.