Do ślubowania aplikantów radcowskich w Izbie warszawskiej przystąpiły 592 osoby.

Tego samego dnia ruszyła kampania „Zatrudniamy aplikantów radcowskich", która jest odpowiedzią na problem negatywnych praktyk na rynku pracy dotykający młodych prawników – braku ochrony zatrudnienia („umowy śmieciowe") i zbyt niskich wynagrodzeń – ale ma również na celu pokazanie wartości i potencjału osób kształcących się na aplikacji radcowskiej.

– Niebawem na rynek pracy wejdzie duża liczba młodych prawników. To efekt dobrych wyników egzaminów wstępnych na aplikację. W samej OIRP w Warszawie prawie 600 osób rozpocznie szkolenie w 2018 r. Samorząd zawodowy musi nie tylko kształcić aplikantów, ale też podejmować trudne tematy dotyczące młodych prawników i wpływać na środowisko poprzez promowanie dobrych praktyk – mówi Agnieszka Sawaszkiewicz-Żałobka, Przewodnicząca Komisji ds. Aplikacji Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, pomysłodawczyni kampanii. – Nie chcemy się koncentrować na krytykowaniu obecnej sytuacji. Jeżeli coś ma się zmienić, to potrzebne są konkretne przedsięwzięcia i uświadamianie przedstawicielom zawodów prawniczych, że to również od nich zależy jakość rynku prawniczego w Polsce – dodaje.

- Młodzi prawnicy są świetnie wykształceni, mają otwarte umysły, aktualną wiedzę i zapał do pracy, którego czasami brakuje starszym pokoleniom. Nasza kampania przypomina o tym partnerom i właścicielom kancelarii, dyrektorom działów prawnych w firmach oraz wszystkim profesjonalnym prawnikom - mówił podczas ślubowania Włodzimierz Chróścik, Dziekan Rady OIRP w Warszawie.

Na kampanię „Zatrudniamy aplikantów radcowskich" składa się seria wypowiedzi radców prawnych – partnerów zarządzających i wspólników kancelarii – na temat korzyści, jakie wiążą się z zatrudnianiem aplikantów. Kampania obejmie wewnętrzne kanały komunikacyjne OIRP w Warszawie (newsletter, czasopismo Temidium, strony internetowe, fanpage na Facebooku, kanał Youtube, profil na Linkedinie).