Hadil da Rocha Vianna: Przyspieszyć wzrost

Brazylia wprowadza ustrukturyzowane reformy, które mają przyczynić się do stworzenia gospodarczego efektu spirali – pisze ambasador tego kraju w Polsce.

Publikacja: 13.11.2019 18:24

Hadil da Rocha Vianna: Przyspieszyć wzrost

Foto: president.pl

Wraz z kończącym się rokiem 2019, pierwszym rokiem rządów prezydenta Jaira Bolsonaro, potwierdza się etap odbudowy podstaw gospodarczych, przez który przechodzi Brazylia, mający na celu powrót do wzrostu gospodarczego i zrównoważonego rozwoju kraju. Jest on reakcją na poważny kryzys gospodarczy, w jakim był pogrążony kraj, charakteryzujący się dużym spadkiem PKB, wysoką stopą bezrobocia i wysokimi stopami procentowymi, a także znacznym deficytem budżetowym.

Etap transformacji rozpoczął szereg działań podjętych w celu wprowadzenia równowagi w sferze finansów publicznych (na poziomie federalnym, stanowym i miejskim), polepszenia środowiska biznesowego, stworzenia miejsc pracy, przyciągnięcia inwestycji zagranicznych oraz integracji gospodarki brazylijskiej z gospodarką światową. Działaniom tym towarzyszą ustrukturyzowane reformy gospodarcze, od dawna wyczekiwane przez społeczeństwo brazylijskie pragnące powrotu do dynamicznej gospodarki krajowej.

W tym kontekście, należy podkreślić reformę systemu ubezpieczeń społecznych będącego jednym z filarów kontroli wydatków publicznych, zatwierdzoną przez Senat Federalny 23 października 2019 r. Reforma ta ma dwa cele: zapewnienie wypłacalności systemu ubezpieczeń społecznych, tworząc oszczędności w ramach finansów publicznych w wysokości około 800 mld reali (ok. 200 mld dol.) w ciągu dziesięciu lat oraz wyeliminowanie przywilejów, z których korzystają mniejszościowe grupy społeczne. Nowy system łączy zasady ubezpieczenia społecznego obowiązujące w sektorze publicznym i prywatnym. Wprowadzono też minimalny wiek emerytalny – 65 lat dla mężczyzn i 62 lata dla kobiet. To najszersza reforma systemu ubezpieczeń społecznych w historii Brazylii.

Ministerstwo gospodarki Brazylii kontynuuje wprowadzanie ustrukturyzowanych reform, które mają przyczynić się do stworzenia efektu spirali dla gospodarki, sprzyjając wydajności, konkurencyjności i produkcyjności. Minister gospodarki Paulo Guedes złożył Kongresowi propozycję wprowadzenia środków mających na celu: kontynuowanie modernizacji państwa brazylijskiego, ze szczególnym uwzględnieniem reformy systemu podatkowego, upraszczającej pobór podatków oraz zmniejszającej obciążenia podatkowe sektora produkcyjnego; kontynuowanie reformy administracyjnej, która przekształci i unowocześni działanie administracji publicznej; a także kontynuowanie „paktu federacyjnego" prezentującego nowy system podatkowy ukierunkowany na równowagę budżetową wszystkich organów federalnych, głównie poprzez zmniejszenie wydatków publicznych w przypadku kryzysu finansowego w państwie, stanach i okręgach miejskich.

Program zmian obejmuje także prywatyzację gospodarki. W tej kwestii na szczególną uwagę zasługuje proces kontynuacji Programu Partnerstwa Inwestycyjnego wspierający prywatyzację przedsiębiorstw państwowych oraz zmiana kierunku działania Krajowego Banku Rozwoju (BNDES), który swoją uwagę koncentruje teraz na kompleksowych i długoterminowych projektach (głównie w zakresie infrastruktury), wspierając nowy cykl inwestycji. Działania rządu brazylijskiego w celu stymulowania inwestycji prywatnych oraz wolnej konkurencji obejmują wprowadzoną 20 września 2019 r. zamianę Tymczasowego Środka Wolności Gospodarczej w prawo. Ustawa ta określa normy ochrony wolnej inicjatywy, a także zasady mające na celu uniknięcie nadużywania władzy regulacyjnej przez państwo, stawiając na pierwszym miejscu wolę stron w relacjach kontraktowych, a także upraszczając procedury związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Działania rządu brazylijskiego prowadzące do modernizacji gospodarki i państwa, a także promujące wzrost i zrównoważony rozwój, już dały konkretne rezultaty. Wśród nich na uwagę zasługuje spadek wskaźnika Credit Default Swap (CDS), instrumentu finansowego będącego zabezpieczeniem przed niewywiązywaniem się ze spłaty zadłużenia, obrazującego poziom ryzyka dla obligacji danego kraju. Dla Brazylii spadł on do najniższego poziomu od 2013 r. – 117 punktów (w 2015 r. wskaźnik osiągnął 494 punkty).

Szacuje się, że wspomniane przeze mnie reformy pozwolą na wzrost brazylijskiego PKB o 0,9 proc. w roku 2019, 2 proc. w 2020 r. i 2,5 proc. w 2021 r.; stopę inflacji na poziomie 3,3 proc. (2019), najniższe historycznie stopy procentowe (SELIC aktualnie wynoszący 5 proc.); wzrost produkcji przemysłowej wynoszący 2,3 proc. (2020) i 2,5 proc. (2021); oraz przyczynią się do przyciągnięcia bezpośrednich inwestycji zagranicznych o wartości około 82 mld dol. w 2019 r., co uplasuje Brazylię wśród liderów pod tym względem.

Brazylia reform jest otwarta na działalność biznesową. Wszystkie te istotne inicjatywy z pewnością przyczynią się do wzrostu zagranicznych inwestycji w Brazylii, jak również zwiększenia wymiany handlowej z innymi krajami. Wobec tych zmian Polska wyróżnia się jako kraj strategiczny dla Brazylii zarówno w Europie, jak i na świecie. Jestem pewien, że w nadchodzącym roku, kiedy to obydwa państwa świętować będą stulecie stosunków dyplomatycznych, Brazylia, odbudowana gospodarczo dzięki reformom, zdoła jeszcze bardziej zwiększyć obustronny bilans handlowy i inwestycyjny, a także wzmocnić współpracę gospodarczą z Polską.

Wraz z kończącym się rokiem 2019, pierwszym rokiem rządów prezydenta Jaira Bolsonaro, potwierdza się etap odbudowy podstaw gospodarczych, przez który przechodzi Brazylia, mający na celu powrót do wzrostu gospodarczego i zrównoważonego rozwoju kraju. Jest on reakcją na poważny kryzys gospodarczy, w jakim był pogrążony kraj, charakteryzujący się dużym spadkiem PKB, wysoką stopą bezrobocia i wysokimi stopami procentowymi, a także znacznym deficytem budżetowym.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Czy Polska będzie hamulcowym akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej?
Opinie polityczno - społeczne
Stefan Szczepłek: Jak odleciał Michał Probierz, którego skromność nie uwiera
Opinie polityczno - społeczne
Udana ściema Donalda Tuska. Wyborcy nie chcą realizacji 100 konkretów
Opinie polityczno - społeczne
Michał Szułdrzyński: Przeszukanie u Zbigniewa Ziobry i liderów Suwerennej Polski. Koniec bezkarności
Opinie polityczno - społeczne
Aleksander Hall: Jak odbudować naszą wspólnotę