fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Publicystyka

Groźna ułuda porozumienia z Iranem

Behrouz MEHRI / AFP
Ambicje nuklearne ajatollahów nie pozwalają mi spać w nocy. Reżim w Teheranie nieustannie oszukuje partnerów i finansuje terroryzm – pisze wiceambasador Izraela w Polsce.

Nie jest tajemnicą, że Izrael uważa Iran za realne zagrożenie, nie tylko dla swoich obywateli, ale też całego zachodniego świata. Na czym polega szkodliwy wpływ Iranu na pozostałe kraje i co wspólnota międzynarodowa może zrobić, by Iran zatrzymać?

Dziurawy deal

Porozumienie nuklearne JCPOA (The Joint Comprehensive Plan of Action), znane jako Iran Deal, zostało podpisane w 2015 roku. Jego celem było powstrzymanie Teheranu przed osiągnięciem potencjału nuklearnego, niemniej nie powstrzymało irańskich ambicji w tym zakresie. Ostatnie wydarzenia udowodniły, że JCPOA nie jest wystarczającą odpowiedzią na irański program wojskowy. Dowiódł tego irański minister spraw zagranicznych, który potwierdził informację, że Iran złamał warunki porozumienia, przekraczając limity nisko wzbogaconego uranu.

Większość ludzi nie jest świadoma faktu, że JCPOA utorowało Iranowi drogę do pozyskania broni nuklearnej. Klauzula dotycząca warunków zakończenia obowiązywania porozumienia „sunset clause" umożliwia Iranowi po upływie zaledwie 10–15 lat powrót do programu wzbogacania uranu. W ciągu kilku miesięcy Iran mógłby wprowadzić zaawansowane wirówki do produkcji wystarczającej ilości uranu do stworzenia broni jądrowej.

Ponadto JCPOA podważa zdolność społeczności międzynarodowej do wywierania nacisku na Iran w reakcji na jego zachowania w regionie. Dotyczy to dalszego rozwoju pocisków balistycznych i dalekiego zasięgu, które mogą dostarczać głowice jądrowe aż do serca Europy. Utrzymanie JCPOA odbiera narzędzia, które są niezbędne, aby Iran powrócił do stołu negocjacyjnego i aby powstrzymać jego globalne działania wojenne. Skrytka dokumentów („Archiwum nuklearne" Iranu) odkryta przez Izrael w kwietniu 2018 r. ujawniła, że Teheran od wielu lat utrzymuje tajny programu budowy broni jądrowej, czym łamie postanowienia JCPOA.

Miliardy na terroryzm

Reżim irański szantażuje społeczność międzynarodową, zagrażając bezpiecznej żegludze tankowców przez region i wycofując się z zobowiązań wynikających z umowy. Iran posługuje się szantażem, aby zmusić społeczność międzynarodową do dotrzymania jej zobowiązań JCPOA i uniknąć konsekwencji swojej prowokacyjnej polityki.

Społeczność międzynarodowa miała nadzieję, że JCPOA stworzy szansę reżimowi w Teheranie na wykorzystanie środków pochodzących ze złagodzenia sankcji dla dobra narodu irańskiego, a kraj ten stanie się ponownie wiarygodnym członkiem społeczności międzynarodowej. Zamiast tego reżim wydał miliardy na finansowanie krwawych wojen i bojówek na całym Bliskim Wschodzie. W Syrii siły Quds zbudowały infrastrukturę wojskową, aby wspierać zbrodnie Asada na niewinnych syryjskich cywilach. W Libanie Hezbollah założył fabryki precyzyjnej konwersji pocisków, w odległości metrów od międzynarodowego lotniska w Bejrucie. W Jemenie bojownicy Huti atakują saudyjskie tankowce, obiekty i lotniska. W wyniku tych działań setki tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy i jako uchodźcy szukać schronienia w innych krajach.

W Gazie Hamas i palestyński dżihad nadal strzelają do tysięcy cywilów izraelskich. Zachodnie służby bezpieczeństwa udaremniły w ostatnich latach kilka prób ataków terrorystycznych ze strony irańskich agentów w Stanach Zjednoczonych i Europie, w tym w Danii, Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii. Ta globalna działalność terrorystyczna jest promowana i sponsorowana przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), skierowaną przeciw USA organizację terrorystyczną, która eksportuje swoją brutalną ideologię islamistyczną na cały świat.

Przyćmione dziedzictwo kultury

Niezależnie od tego, czy zgadzamy się z decyzją Stanów Zjednoczonych o wycofaniu się z umowy, czy też nie, jest jasne, że JCPOA otwiera Iranowi drogę do zdobycia broni jądrowej w przyszłości, jednocześnie pozwalając na rozwinięcie możliwości wojskowych i prowadzenie polityki destabilizacji na całym Bliskim Wschodzie pod ochronnym parasolem umowy. Reżim irański naruszył postanowienia JCPOA. Od dziesięcioleci Iran konsekwentnie dąży w kierunku celu nuklearnego.

Imponujące dziedzictwo kulturowe i historyczne Iranu, które od wieków wzbogaca świat, zostało przyćmione przez nuklearne ambicje ajatollahów. Naród irański został pozbawiony możliwości odgrywania ważnej roli na arenie międzynarodowej przez przywódców swojego reżimu. Zamiast inwestować w dobrobyt swoich obywateli i dołączenie do społeczności międzynarodowej, irańskie władze priorytetowo traktują budowę rakiet nuklearnych i balistycznych oraz sponsorowanie globalnego terroru.

Biorąc pod uwagę niedociągnięcia JCPOA, społeczność międzynarodowa powinna się zebrać, aby znaleźć rozwiązanie, które da gwarancję, że Iran nigdy nie stanie się potęgą jądrową; zajmie się hegemonicznymi ambicjami Iranu w regionie, powstrzyma wspieranie międzynarodowego terroryzmu i zakończy rozwój rakiet balistycznych.

Najwyższy czas

Czy reżimowi, który nieustannie oszukuje swoich partnerów i który nadal finansuje terroryzm na całym świecie, można naprawdę zaufać? Społeczność międzynarodowa musi zażądać od reżimu całkowitej zmiany polityki i wypracować drogę, aby Iran nigdy już nie stanowił globalnego zagrożenia. Kampania na rzecz maksymalnej presji pod przywództwem USA przeciwko Iranowi pozostaje najskuteczniejszym narzędziem dyplomatycznym przeciwko nieuczciwemu irańskiemu reżimowi. Jej zintensyfikowanie w ostatnich miesiącach przynosi widoczne rezultaty. Najwyższy czas, aby jasno zakomunikować, że świat nie będzie tolerował wojowniczego, uzbrojonego w broń nuklearną Iranu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA