fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Arabia Saudyjska: Mordercy dziennikarza unikną śmierci

AFP
Saudyjski sąd uchylił pięć wyroków śmierci, skazując osoby oskarżone o zamordowanie dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego na kary 20 oraz 7 do 10 lat pozbawienia wolności.

Krytyk saudyjskich władz, 59-letni Dżamal Chaszodżdżi był współpracownikiem "The Washington Post". Zmuszony do opuszczenia ojczyzny, w 2017 r. przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. 2 października 2018 r. dziennikarz wszedł do saudyjskiego konsulatu w Stambule, by odebrać dokumenty niezbędne mu do zawarcia małżeństwa. Później nie był już widziany żywy, jego ciała nie odnaleziono.

Jak ustalono, Chaszodżdżi został zamordowany przez agentów saudyjskich służb specjalnych, a jego zwłoki zostały rozczłonkowane i wyniesione z terenu konsulatu.

W poniedziałek saudyjski sąd uchylił wcześniejsze wyroki śmierci dla oskarżonych o udział w zabójstwie, wydane w grudniu 2019 r. Pięć osób zostało skazanych na 20 lat pozbawienia wolności, trzy - na od 7 do 10 lat. Tożsamość skazanych nie została ujawniona.

Prokuratura oświadczyła, że wyrok "kończy sprawę na zawsze".

Według organizacji Human Rights Watch, prowadzony za zamkniętymi drzwiami pierwszy proces oskarżonych nie spełniał międzynarodowych standardów, a skazani zostali wykonawcy zbrodni, a nie jej zleceniodawca.

W rozmowie z Al-Dżazirą przyjaciel rodziny zamordowanego dziennikarza powiedział, że uważa proces za zmanipulowany. - Gdzie jest ciało Chaszodżdżiego? Przy takich wyrokach zakładam, że odnaleziono szczątki - stwierdził Khalil Dżaszan.

W maju synowie dziennikarza oświadczyli, że przebaczają zabójcom. Powołując się na swą znajomość rodziny Dżaszan ocenił, że oświadczenie nie zostało wydane dobrowolnie.

Służby specjalne kilku państw zachodnich sugerowały, że za zleceniem zabójstwa Chaszodżdżiego stał saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman, a operację nadzorował jego doradca Saud al-Qahtani. Książę zaprzeczył oskarżeniom.

Źródło: rp.pl / Al-Dżazira
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA