fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Atak sarinem w Tokio. Stracony przywódca sekty

Shoko Asahara
AFP
W Japonii wykonano pierwszy wyrok śmierci wydany na winnych ataku sarinem na tokijskie metro w 1995 roku. Stracony został przywódca sekty Najwyższa Prawda, Shoko Asahara. Razem z nim stracono jeszcze 6 osób.

Shoko Asahara, w rzeczywistości Chizuo Matsumoto, był jedną z 13 osób skazanych na śmierć w procesie po ataku sarinem na tokijskie metro 20 marca 1995 roku.

Grupa członków sekty Aum Shinrikyo (Najwyższa Prawda) rozpyliła wówczas w pociągach metra na stacji  Kasumigaseki sarin - silnie trujący bojowy środek trujący. Ataku dokonano w godzinach szczytu - 0 7 rano, gdy metro przezywa największe oblężenie.

Czytaj także: Shoko Asahara: Mesjasz z Japonii

W wyniku działań sekty zginęło 12 osób, a ponad 5 tysięcy odniosło obrażenia.

Do dziś konsekwencje wdychania sarinu ponosi wielu ówczesnych pasażerów. Cierpią na depresje, trudności w oddychaniu, nawet uszkodzenia mózgu w różnym stopniu.

Wszyscy członkowie sekty, którzy brali udziała w ataku, zostali skazani na śmierć lub dożywocie. Najwyższy wymiar kary - wyrok śmierci, usłyszało 13 z nich. Dziś, ponad 23 lata od chwili zamachu wykonano pierwsze z nich. Na egzekucję czeka jeszcze 6 osób.

 

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA