fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Australijski kardynał oskarżony o molestowanie

AFP
Najwyższy rangą duchowny Kościoła katolickiego w Australii stanie przed sądem. Jest oskarżony o przynajmniej jeden przypadek molestowania seksualnego. Kardynał George Pell się nie przyznaje.

Kardynał George Pell był jednym z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, został przez niego powołany na stanowisko  pierwszego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.

Gdy w ubiegłym roku pojawiły się oskarżenia wobec Pella o molestowanie seksualne, papież urlopował go na czas trwania procesu.

Kardynał wrócił do Australii, gdzie stanie przed sądem.

We wstępnym śledztwie dotyczącym kardynała w ciągu 4 tygodni zeznawało ponad 30 świadków. Większość rozpraw była utajniona, co jest zwyczajową praktyką australijskich sądów w przypadku przestępstw seksualnych.

Ostatecznie sędzia  Belinda Wallington zdecydowała, że co najmniej  połowa zarzutów została poparta dowodami wystarczającymi, by kardynał stanął przed sądem. Z pozostałych zarzutów duchowny został oczyszczony. Wszystkie zarzuty są utajnione.

Kardynałowi zarzuca się molestowanie seksualne w latach 70. i 90. Do popełnienia tych czynów kardynał się konsekwentnie nie przyznaje.

Pella czeka teraz proces przed sądem stanu Victoria, z udziałem 20-osobowej ławy przysięgłych.

Arcybiskup Melbourne Denis Hart powiedział dziś mediom, że ma zaufanie do australijskiego wymiaru sprawiedliwości i jest przekonany, że w sprawie kardynała Pella zapadnie sprawiedliwy wyrok.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA