fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Nowa teoria spiskowa. "Trump zostanie prezydentem USA 4 marca"

Donald Trump
AFP
Wśród zwolenników Donalda Trumpa na TikToku popularna staje się teoria mówiąca o tym, że Donald Trumpa 4 marca zostanie ponownie prezydentem USA - a jednocześnie przywróci republikę, która - według zwolenników tej teorii - nie istnieje od 1871 roku.

Na TikToku pod hashtagami #19thpresident oraz #march4th rozpowszechniana jest teoria, u której podstawy leży przekonanie, iż od 1871 roku USA nie są republiką lecz korporacją pod nazwą Stany Zjednoczone Ameryki. Taka zmiana charakteru państwa miała być następstwem ustawy z 1871 roku ustanawiającej Dystrykt Kolumbii wbrew - jak twierdzą zwolennicy tej teorii - przepisom konstytucji USA. Tym samym, po cichu, USA miały de facto zmienić ustrój i stać się korporacją - a wszystko po to, by nowy podmiot mógł uzyskać pożyczki. W efekcie Stany Zjednoczone przestały być republiką.

Teraz, 4 marca, Trump - według części jego zwolenników - ma przywrócić republikę stając się jej 19 prezydentem. Dlaczego 4 marca? Ponieważ tego dnia dochodziło do inauguracji prezydenta USA przed przyjęciem 20. poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych w 1933 roku zmieniającej okres kadencji prezydenta. Poprawka ta nie ma jednak - dla zwolenników tej teorii - mocy prawnej dla prawdziwej republiki, ponieważ USA nie były już wówczas podmiotem, do którego odnosiła się oryginalna konstytucja tego kraju.

Dlaczego Trump ma być 19. prezydentem? W 1871 roku prezydentem USA był Ulysses S. Grant (rządził krajem do 1877). Był 18. prezydentem kraju, a jednocześnie - według zwolenników teorii spiskowej rozpowszechnianej na TikToku - ostatnim prezydentem republiki (przestał nim być dla nich w 1871 roku). Jego następcą zostałby Trump.

Zwolennikami tej teorii jest wiele osób wierzących w teorię spiskową QAnon, zgodnie z którą Trump z pomocą wojska prowadził tajemną wojnę z tajemniczą grupą satanistów i pedofili próbujących przejąć władzę nad amerykańskimi instytucjami i mediami. W serwisie Telegram można przeczytać jak jeden ze zwolenników teorii QAnon przekonuje, iż Biden jest prezydentem "korporacji nie republiki" - pisze magazyn "Rolling Stone".

Teorię, iż USA są od 1871 roku korporacją, a nie republiką, głoszą przedstawiciele tzw. ruchu suwerennych obywateli.

Badający teorie spiskowe Travis View w rozmowie z VICE News przyznaje, że już wcześniej wyznawcy teorii spiskowej QAnon czerpali pewne idee z koncepcji suwerennych obywateli, ale dopiero w styczniu wśród tych pierwszych zaczęła szerzyć się koncepcja, że USA są obecnie korporacją.

Donald Trump przestał być prezydentem USA 20 stycznia po przegraniu wyborów prezydenckich z 3 listopada 2020 roku. Wybór dokonany 3 listopada formalnie potwierdziło 14 grudniu Zgromadzenie Elektorów, a 6 stycznia zatwierdził je Kongres.

Sam Donald Trump wielokrotnie twierdził jednak, że zwycięstwo zostało mu ukradzione w wyniku fałszerstw wyborczych. 6 stycznia tłum zwolenników Trumpa wdarł się na Kapitol a w czasie wywołanych tam zamieszek zginęło pięć osób. Po tych wydarzeniach Izba Reprezentantów postawiła urzędującego jeszcze wówczas prezydenta w stan oskarżenia. Proces Trumpa ma rozpocząć się w Senacie 9 lutego.

Źródło: Rolling Stone
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA