fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

51 proc. Amerykanów: Trump zachował się źle, trzeba go odwołać

AFP
70 proc. Amerykanów uważa, że domaganie się przez Donalda Trumpa w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim tego, aby Ukraina wszczęła śledztwo przeciwko Joe Bidenowi i jego synowi Hunterowi, w związku z interesami tego ostatniego na Ukrainie, było zachowaniem niewłaściwym - wynika z sondażu ABC News/Ipsos.

51 proc. respondentów jest zdania, że zachowanie było to na tyle niewłaściwe, że Trump powinien być poddany impeachmentowi i usunięty ze stanowiska.

Jednocześnie tylko 21 proc. przyznaje, że śledzi bardzo uważnie przesłuchania prowadzone od ubiegłego tygodnia publicznie w ramach śledztwa prowadzonego przez Izbę Reprezentantów ws. impeachmentu prezydenta (37 proc. śledzi je "dość uważnie"). 32 proc. przyznaje, że było zdania, iż prezydent powinien zostać złożony z urzędu już przed wybuchem skandalu związanego z naciskami Trumpa na Ukrainę. 

19 proc. ankietowanych jest zdania, że Trump zachował się źle, ale nie powinien być odwołany z urzędu.

25 proc. Amerykanów uważa, że Trump nie zrobił niczego złego.

Spośród wyborców Demokratów 85 proc. jest zdania, że Trump powinien zostać złożony z urzędu. Z kolei wśród wyborców Republikanów 65 proc. uważa, iż prezydent nie zrobił nic złego.

Sondaż przeprowadzono między 16 a 17 listopada 2019 roku na reprezentatywnej grupie 506 osób. Margines błędu statystycznego wynosi 4,8 punktu proc. 

Prezydentowi Trumpowi zarzuca się, że uzależnił udzielenie wartej blisko 400 mln dolarów pomocy wojskowej Ukrainie, od wszczęcia przez Kijów śledztwa ws. Joe Bidena i jego syna, Huntera, w związku z interesami tego ostatniego na Ukrainie.

Biden jest faworytem prawyborów w Partii Demokratycznej, prawdopodobnym rywalem Trumpa w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Źródło: ABC News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA