fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

"The New York Times": Donald Trump zdradził położenie okrętów podwodnych USA?

AFP
Donald Trump miał zdradzić prezydentowi Filipin Rodrigo Duterte, że w rejon Półwyspu Koreańskiego skierowano dwie atomowe łodzie podwodne - podaje "New York Times".

Trump miał powiedzieć Duterte, że Waszyngton dysponuje "dużą siłą ognia" w rejonie Półwyspu Koreańskiego - informuje "New York Times" cytując zapis rozmowy prezydentów z 29 kwietnia.

- Mamy dwa okręty podwodne - najlepsze na świecie. Mamy dwa atomowe okręty podwodne, ale nie jest tak, że chcemy koniecznie z nich skorzystać - mówił Duterte Trump.

Informacje podane przez "New York Times" oparte są na transkrypcji rozmowy telefonicznej między prezydentami, którą przygotowała strona filipińska. Dokument ma klauzulę "zastrzeżone" i pochodzi z filipińskiego MSZ.

"New York Times" potwierdził autentyczność tej rozmowy u przedstawiciela administracji Trumpa, który prosił jednak o nie podawanie jego personaliów.

Gazeta zwraca uwagę, że to kolejny przykład na przekazywanie przez Trumpa poufnych informacji przedstawicielom innego państwa. Wcześniej prezydent USA miał wyjawić informacje wywiadowcze na temat Daesh szefowi MSZ Rosji Siergiejowi Ławrowowi.

Trump miał też chwalić Duterte za jego walkę z narkobiznesem. Wojna wypowiedziana przez prezydenta Filipin narkomanom i handlarzom narkotyków pochłonęła już 9 tysięcy ofiar. Duterte jest krytykowany za przyzwolenie na przemoc i łamanie praw człowieka - ofiarami policjantów padają bowiem często narkomani i drobni dealerzy.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA