fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Małżeństwo oskarżone o wyłudzenie tysięcy danych osobowych

Adobe Stock
Za popełnienie ponad 4 tysięcy przestępstw dotyczących nielegalnego pozyskiwania danych osobowych, wystawiania fikcyjnych ogłoszeń o pracę oraz wyłudzania pożyczek odpowie przed sądem małżeństwo z Kołobrzegu.

Jak ustaliła Prokuratura Regionalna w Katowicach oskarżeni od marca 2014 r. do października 2016 r. umieszczali w internecie fikcyjne oferty o pracę w charakterze tzw. tajemniczego klienta. Chodziło o badanie poziomu usług świadczonych przez różnego rodzaju firmy takie, jak np. sklepy i banki. Osoby ubiegające się o tę pracę były zobowiązane do przekazania małżonkom swoich danych osobowych wraz ze skanem dokumentów tożsamości. Podszywając się pod te osoby, podejrzani zakładali na ich dane rachunki bankowe, a następnie zawierali umowy pożyczek. W ten sposób wyłudzili od firm pożyczkowych ponad 480 tysięcy złotych.

Oskarżeni małżonkowie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw, czyli oszustw związanych z podszywaniem się pod inne osoby i wykorzystaniem ich danych osobowych w celu wyrządzenia im szkody majątkowej. Oskarżonym zarzucono również pranie pieniędzy. Ponieważ małżonkowie uczynili sobie z przestępczej działalności  stałe źródło dochodu, grozi im kara pozbawienia wolności do 12 lat.

Prokuratorzy zabezpieczyli ich majątek wyceniony na 240 tysięcy złotych poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA