fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Konferencja: jak walczyć z „polskimi obozami"

Fot: PAP/ Jacek Bednarczyk
Zniekształcanie pamięci o niemieckich zbrodniach popełnionych podczas drugiej wojny światowej i wiązanie ich z Polską i Polakami wciąż nie należą do rzadkości.

W środę 8 listopada uczestnicy konferencji „Prawda historyczna a odpowiedzialność prawna" mają się zastanowić, jak walczyć m.in. z „polskimi obozami". Konferencję organizuje IPN, Instytut Allerhanda oraz Stowarzyszenie Patria Nostra z siedzibą w Olsztynie. Stowarzyszenie, które prowadziło wiele spraw sądowych przeciwko zagranicznej prasie, przede wszystkim w Niemczech, za nieprawdziwe, fałszujące historię Polski określenia w rodzaju „polski obóz koncentracyjny", „polski obóz zagłady", podzieli się doświadczeniami z orzecznictwa i prawnych środków przeciwdziałania tego rodzaju wypowiedziom w mediach zagranicznych.

Prawnicy zastanowią się, czy takie określenia można zakwalifikować w szczególności jako kłamstwo oświęcimskie, które jest pojęciem uznanym i rozpoznawalnym na świecie, i jakie są możliwości wykonywania wyroków wydanych przez polskie sądy przeciwko zagranicznym mediom.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA