fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Muszyński: TK zajmie się ustawą o IPN najwcześniej za dwa miesiące

Fotorzepa, Marta Bogacz
Najwcześniej za dwa miesiące Trybunał Konstytucyjny zajmie się ustawą o IPN - poinformowało Polskie Radio cytując wiceprezesa TK Mariusza Muszyńskiego.

Muszyński zaznaczył,że rozpatrzenie sprawy za kilka tygodni jest możliwe przy założeniu, że strony postępowania terminowo zajmą pisemne stanowiska w sprawie.

Nowelizacja ustawy o IPN wejdzie w życie w najbliższy czwartek 1 marca. Prezydent Andrzej Duda najpierw ją podpisał 6 lutego, a następnie 15 lutego, dzień po opublikowaniu noweli w Dzienniku Ustaw, skierował ją do TK w trybie kontroli następczej.

W sobotę izraelskie media podały, że po naciskach Izraela Polska ugięła się i zamraża ustawę o IPN.

W nocy z soboty na niedzielę na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości ukazało się oświadczenie dementujące te doniesienia.

"W związku z informacjami podawanymi w mediach o „zamrożeniu ustawy o IPN" Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że każda uchwalona w Polsce przez Parlament i podpisana przez Prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem. Swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o IPN Minister Sprawiedliwości przedstawił w opublikowanym 23 lutego 2018 r. wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej."

Minister Ziobro powiedział w tym wywiadzie, że znowelizowana ustawa o IPN ma chronić państwo polskie i naród jako całość przed kłamliwymi oskarżeniami o udział w niemieckich zbrodniach, a nie służyć zacieraniu odpowiedzialności pojedynczych osób lub grup. Zapewnił, że nie będzie karania świadków historii, naukowców czy dziennikarzy za przywoływanie bolesnych faktów z polskiej historii. Będą natomiast śledztwa w przypadku "negowania i pomniejszania oczywistych niemieckich zbrodni i przypisywania ich państwu lub narodowi polskiemu". Według Ziobry wskazówką dla prokuratorów, jak stosować nowe przepisy, będzie rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem z całą pewnością TK wypowie się zanim prokuratura zdąży postawić komukolwiek zarzuty.

Jak informowaliśmy 11 lutego, mimo iż przepisy karne o obarczaniu Polski odpowiedzialnością za Holokaust jeszcze nie weszły w życie, prokuratura już bada przypadki użycia kontrowersyjnych sformułowań. W komunikatach prokuratur z kraju przypomina się, że pokrzywdzeni mogą wszczynać sprawy cywilne przeciw autorom kłamliwych twierdzeń i że sama prokuratura może taki pozew złożyć.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA