fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

#RZECZoPRAWIE - Wolny: Czy utrata prawa jazdy za prędkość jest zgodna z konstytucją

Marcin Wolny
rp.pl
Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w programie #RZECZoPRAWIE o tym, czy utrata prawa jazdy za prędkość jest zgodna konstytucją i czy omijanie tego przepisu jest moralne.

Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: Rzecznik praw obywatelskich wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie przepisów dot. karania w postaci utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50k/h oraz mandatem karnym za niezgodne z konstytucją. Rzecznik podniósł w skardze, że podwójne karanie za ten sam czyn tj.: odbieranie prawa jazdy oraz nakładanie mandatu wraz z punktami karnymi jest bezprawne.

Nie bierzemy pod uwagę całego „tła", które się kształtuje. Nie wiemy np. czy radar dobrze dokonał pomiaru. Weźmy sytuację chociażby Krzysztofa Hołowczyca, który został ukarany za przekroczenie prędkości, a w postępowaniu okazało się, że pomiar było niedokładny o 42 kilometry.

Musimy się zdecydować albo zabieramy prawo jazdy w postępowaniu administracyjnym i nie karzemy mandatem czy grzywną, albo rozstrzygamy o zakazie prowadzania pojazdu na gruncie procedury wykroczeniowej.

Jeśli chodzi o przekraczanie prędkości przez kierowców zawodowych, to oczekiwałbym od nich dużego rozsądku. Kierowca taki musi zdawać sobie sprawę, że posiadanie prawa jazdy to dla niego „być albo nie być". Z drugiej strony te przepisy uderzają w kierowców zawodowych podwójnie: utrata prawa jazdy, strata pracy a co za tym idzie brak środków do życia.

Na pewno utrata prawa jazdy to dodatkowe koszty takie chociażby jak: dowóz dzieci do szkoły, dojazd do pracy. Kodeks cywilny wprost przyznaje, że takiej osobie należy się odszkodowanie od skarbu państwa. Jednak należy pamiętać, że w takiej sytuacji osoba taka powinna zbierać rachunki, faktury, żeby szkodę udowodnić

Najprawdopodobniej ta ustawa zostanie uznana za niekonstytucyjną i te osoby będą miały prawo do odszkodowania.

Ponad 32 tys. osób straciło prawo jazdy. Słyszymy nawet o przypadkach, gdy kierowcy klękają przed policjantami, żeby nie stracić prawa jazdy?

Nie zdziwiłbym się.

Póki co nie ma wyznaczonego terminu TK w tej sprawie. Myślę, że w obecnej sytuacji jest to kwestia lat a nie miesięcy, gdy zostanie wyznaczony termin rozprawy i kwestia ta się wyjaśni.

Podobno sposobem na uniknięcie utraty prawa jazdy jest schowanie dokumentu do kieszeni i wtedy policjant wręcza dodatkowy mandat na tylko 50 zł za jego brak?

To de facto jest kłamstwo. Każdy musi więc rozważyć takie zachowanie w kategoriach moralnych. Ciężko mi to oceniać. Nie widzę jednak możliwości, aby osoba taka mogła być przeszukana przez Policjanta.

Zobacz wideo - Wolny: prawo jazdy

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA