OBWE oceniła wybory prezydenckie w Polsce

Problemy z korespondencyjnym głosowaniem i wnoszeniem protestów, nienawistna retoryka, niejawność budżetowa i luki w prawie, które trzeba zmienić – tak procedurę wyboru prezydenta RP oceniła Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Publikacja: 25.09.2020 15:59

OBWE oceniła wybory prezydenckie w Polsce

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

W raporcie dotyczącym wyborów prezydenckich w Polsce, Misja OBWE opisała ich przebieg i przedstawiła rekomendacje. Ze względu na wybuch pandemii, niezbędne było wprowadzenie odpowiednich rozwiązań w Kodeksie wyborczym, które Misja oceniła jako poprawne z formalnego punktu widzenia. Problematyczna okazała się kampania wyborcza i jej finansowanie, a także głosowanie korespondencyjne i wnoszenie protestów wyborczych.

OBWE podkreśla polaryzację i tendencyjność mediów przy kampanii. Szczególną uwagę zwrócono na misję mediów publicznych, które są obowiązane do rzetelnego informowania obywateli z zachowaniem pluralizmu, czego zabrakło przy ostatnich wyborach. Oceniono, że TVP nie zapewniało bezstronnych i prawdziwych informacji, faworyzując jednego z kandydatów. Swoich obowiązków nie zrealizowała też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która nie podjęła w tej sprawie interwencji. Stronniczość mediów spowodowała odmowę przez kandydatów uczestnictwa w debatach, pozbawiając wyborców możliwości zapoznania się z ich programami i podjęcia samodzielnej decyzji. W związku z tym, Misja rekomenduje wprowadzenie do polskiego systemu prawnego przepisów regulujących przypadki nierównego traktowania kandydatów, które uznaje za nieprawidłowe wydatkowanie środków publicznych. Zaleca też nowelizację istniejących regulacji dotyczących gwarancji niezależności mediów publicznych i KRRiT tak, by były efektywne.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama