fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca w samorządzie

Wyższe wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych

123RF
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej funduje pracownikom samorządowym podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego.

Tak wynika z opublikowanego 30 listopada na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych. Jeżeli projekt przerodzi się w obowiązujące prawo, będzie to pierwsza podwyżka stawek wynagrodzenia zasadniczego w samorządach od początku 2009 r.

W projekcie zamiast dwóch tabel (oddzielnej określającej stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników urzędów i odrębnej dla tych pracujących w pozostałych jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego) ma być jedna. Ma zawierać kategorie zaszeregowania, każda z nich wyceniona od 1700 zł brutto (kat. I) do 3000 zł brutto (kat. XXII). Obecnie stawka wynagrodzenia zasadniczego dla pracownika z I kat. zaszeregowania wynosi zaledwie 1100 zł brutto, a przypomnijmy, że pensja minimalna ma od 1 stycznia 2017 r. wzrosnąć do 2000 zł.

Projekt rozporządzenia zmienia także obowiązującą zasadę przyznawania dodatku funkcyjnego z procentowej na kwotową. Ma to zapobiec automatycznemu wzrostowi tego dodatku, gdy wzrośnie najniższe wynagrodzenie zasadnicze w I kat. Ministerstwo Rodziny i Pracy proponuje zatem, aby dodatek funkcyjny był wypłacany według dziewięciu stawek wynoszących od 440 zł do 2750 zł brutto.

Kolejną zmianą jest uzupełnienie wykazu stanowisk o takie jak projektant systemów informatycznych czy ratownik medyczny.

Etap legislacyjny: konsultacje i opiniowanie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA