fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Dni wolne od pracy w 2018 roku

Adobe Stock
W nowym roku będzie 251 dni roboczych i 114 dni wolnych od pracy. Teoretycznie, najwięcej dni przepracujemy w październiku (23), lipcu i marcu (po 22). Najmniej w grudniu (19).

Wymiar czasu pracy w 2018 roku będzie wynosił 2008 godzin, czyli o 8 godzin więcej niż w 2017 roku. Łącznie będzie 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Tylko jedno święto wypada w sobotę, natomiast trzy w niedzielę.

Pierwsza okazja do złapania „głębszego oddechu" nadarzy się już w pierwszym tygodniu 2018 roku. Ustawowo wolny od pracy jest Nowy Rok – 1 stycznia, który przypada na poniedziałek. Święto Trzech Króli – 6 stycznia przypada natomiast na sobotę. Na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku pracodawca ma obowiązek udzielić nam za ten dzień, inny dzień wolny od pracy. W wielu firmach będzie to piątek 5 stycznia.

W lutym i marcu bez brania urlopu nie odpoczniemy.

Święta wielkanocne przypadają w 2018 roku na sam początek kwietnia, a dokładnie na 1 kwietnia (Wielkanoc) i 2 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny).

1 maja (święto pracy) przypada na wtorek, a 3 maja (święto Konstytucji) na czwartek. Jeśli weźmiemy dodatkowo trzy dni urlopu (poniedziałek 30 kwietnia, środa 2 maja i piątek 4 maja) to z weekendami będziemy mieć łącznie aż 9 dni wolnego.

Kolejna okazja do zrobienia sobie dłuższego weekendu nadarzy się trzy tygodnie później, bowiem w 2018 roku Boże Ciało przypada na 31 maja, tj. czwartek. Wystarczy wziąć wolne w piątek 1 czerwca, i do pracy wrócimy dopiero w poniedziałek 4 czerwca.

Na kolejny ustawowo wolny dzień będziemy musieli poczekać aż do połowy sierpnia, czyli do święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które wypada w środę 15 sierpnia.

W listopadzie w okresie Wszystkich Świętych (1 listopada wypada w czwartek) możemy biorąc jeden dzień urlopu (piątek, 2 listopada) przedłużyć czas wolny do 4 dni. Święto Odzyskania Niepodległości 11 listopada przypadnie w 2018 roku w niedziele, a więc podobnie jak w przypadku Zielonych Świątek na dodatkowy dzień wolny nie możemy liczyć.

Święta Bożego Narodzenia wypadną natomiast w środku tygodnia – pierwszy dzień świąt we wtorek, drugi w środę.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2018 roku

1 stycznia, poniedziałek - Nowy Rok

6 stycznia, sobota - Trzech Króli

1 kwietnia, niedziela - Wielkanoc

2 kwietnia, poniedziałek - Wielkanocny poniedziałek

1 maja, wtorek - Święto Pracy

3 maja, czwartek - Święto Konstytucji 3 maja

20 maja, niedziela - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

31 maja, czwartek - Boże Ciało

15 sierpnia, środa - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada, czwartek - Wszystkich Świętych

11 listopada, niedziela - Święto Niepodległości

25 grudnia, wtorek - Boże Narodzenie. Pierwszy dzień świąt

26 grudnia, środa - Boże Narodzenie. Drugi dzień świąt

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA