fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Nie będzie listu z ZUS, stan konta poznamy przez internet

Adobe Stock
Jak wysoka będzie nasza emerytura? Co roku ZUS przysyłał listy z wyliczeniami po waloryzacji konta ubezpieczonego. Od 1 lipca będzie można to sprawdzić przez internet, na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Tylko osoby, które o to wystąpią, informację o stanie konta otrzymają również w wersji papierowej.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) odwzorowuje stan naszych środków na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na dzień 31 grudnia 2019 roku i obejmuje zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2018 roku. W podanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja.

W tym roku informację o stanie konta ubezpieczonego będzie można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych. Tylko osoby, które wystąpią o to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takie dane otrzymają w wersji papierowej – listem albo w placówce ZUS. Jak informuje ZUS, zmiana związana jest z pandemią koronawirus.

- Informację udostępnimy po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego na koncie oraz składek i środków z otwartego funduszu emerytalnego (OFE) zapisanych na subkoncie. Można będzie ją znaleźć  na PUE w „Panelu ubezpieczonego". Tam trzeba wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta", a następnie „Informacja za 2019 r." - wskazuje ZUS.

Wszyscy ubezpieczeni, w tym ci, którzy w 2019 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura"). Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia sytuację, gdy dalej pracujemy na przyszłą emeryturę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Drugi wariant przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy.

W zakładce „Składki na ubezpieczenie emerytalne w podziale za rok" można sprawdzić składki za 2019 rok. Jeśli jesteś członkiem OFE i masz subkonto, to kwoty te są pomniejszone o część, którą zapisujemy na subkoncie i przekazujemy do OFE.

Nowością jest „Informacja o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek". Taką informację otrzymają te osoby, za które płatnik składek złożył w 2019 roku raport informacyjny. Raport składa pracodawca, jeśli zamierza skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji i akt pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych po raz pierwszy po 1998, a przed 2019 rokiem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA