500 plus: co drugie dziecko dostaje pieniądze

500+ nie podniosło poziomu dzietności. Ale poprawiło sytuację materialną rodzin. Przez 3 lata na program wydano 68 mld. zł.

Aktualizacja: 02.04.2019 11:37 Publikacja: 02.04.2019 08:01

500 plus: co drugie dziecko dostaje pieniądze

Foto: AdobeStock

„Rodzina 500+" to flagowy program PiS, wprowadzony 1 kwietnia 2016 r.

Jak podaje resort rodziny i pracy, obecnie z korzysta z niego 3,6 mln dzieci w Polsce. To 52 proc. wszystkich poniżej 18. roku życia.

Wprowadzając świadczenie, rząd tłumaczył, że jest to program demograficzny, a nie socjalny. Jak jednak pokazują statystyki, przyczynił się on głównie do poprawy sytuacji materialnej rodzin.

Czytaj także: Zmiany w programie „Rodzina 500+" - wszystko co musisz wiedzieć

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2018 r. urodziło się w Polsce 387,9 tys. dzieci. Współczynnik dzietności (czyli liczba dzieci przypadających na jedną kobietę w wieku rozrodczym) wzrósł z 1,29 w 2015 r. do 1,45 w 2017 r. To jednak nie gwarantuje zastępowalności pokoleń. By Polska nie wymierała, powinien wynosić on co najmniej 2.

Z kolei w latach 2015–2017 ubóstwo skrajne dzieci obniżyło się o niemal połowę – z 9,0 proc. do 4,7 proc. Wśród rodzin wielodzietnych ubóstwo zmniejszyło się z poziomu 12,2 proc. do 6,4 proc., a wśród samotnych rodziców – z 6,5 proc. do 2,5 proc.

Z drugiej jednak strony ekonomiści podnoszą, że program ten przyczynił się do odpływu z rynku pracy nawet 100 tys. kobiet.

Od lipca program prawdopodobnie zostanie rozszerzony. Pieniądze zostaną przyznane także na pierwsze czy jedyne dziecko w rodzinie (korzystać z niego będzie 6,8 mln dzieci, w tym 2 mln jedynaków). W konsultacjach społecznych znajduje się obecnie projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci regulujący tę kwestię.

W projekcie znalazł się także zapis, że kwota świadczenia może być podwyższana w drodze rozporządzenia, gdy wzrośnie inflacja.

Wnioski o przyznanie świadczenia w formie elektronicznej będzie można składać od lipca, a w wersji papierowej – od sierpnia. Samorządy będą miały trzy miesiące na jego wypłacenie, z wyrównaniem od lipca tego roku.

Wszystko wskazuje na to, że pieniądze na konta Polaków trafią szybciej. W projekcie nowelizacji zrezygnowano bowiem z przyznawania świadczenia na podstawie decyzji. Od lipca rodziny zostaną jedynie zawiadomione, że wkrótce otrzymają pieniądze.

„Rodzina 500+" to flagowy program PiS, wprowadzony 1 kwietnia 2016 r.

Jak podaje resort rodziny i pracy, obecnie z korzysta z niego 3,6 mln dzieci w Polsce. To 52 proc. wszystkich poniżej 18. roku życia.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona