500 plus: czy do dochodu wlicza się odzyskane zaległe alimenty? - wyrok WSA

Przy ustalaniu dochodu w ramach świadczenia wychowawczego może być uwzględniona tylko ta część alimentów, która – zgodnie z tytułem wykonawczym – przypada na dany rok.

Aktualizacja: 09.03.2019 06:35 Publikacja: 09.03.2019 06:00

500 plus: czy do dochodu wlicza się odzyskane zaległe alimenty? - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

Do takiego wniosku doszedł w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygn. akt IV SA/Wr 501/16), który rozpatrywał sprawę odmowy przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko w ramach rządowego progra mu „500 plus".

Czytaj też:

MRPiPS o wstrzymaniu wypłat 500 plus, gdy rodzic nie wystąpił o alimenty

Sąd o "500+": przy drugim dziecku nie trzeba mieć zasądzonych alimentów

Spór dotyczył kwestii, czy wyegzekwowana kwota alimentów otrzymana w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy, może być w całości uwzględniona przy ustalaniu dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie, w sytuacji gdy kwota ta dotyczy spłaty zaległych alimentów z lat wcześniejszych niż alimenty należne w roku kalendarzowym poprzedzający okres świadczeniowy.

Kierownik ośrodka pomocy społecznej uznał, że rodzina Anny Ł. przekroczyła kryterium dochodowe określone w ustawie z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

W odwołaniu matka dziewczynki zarzuciła, że organ dokonał niesprawiedliwej analizy jej dochodu za rok 2014, bowiem do jej rzeczywistego dochodu z tytułu pracy doliczył alimenty na rzecz jej córki, które były zaległością za poprzednie lata, począwszy od lutego 2011 r., skończywszy na części bieżących za rok 2013. Jak wyjaśniła, zostały one wyegzekwowane w trybie Konwencji Nowojorskiej ze względu na to, że ojciec dziecka przebywa za granicą, gdzie nie wywiązuje się z obowiązku płacenia alimentów.

Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało jednak decyzję kierownika ośrodka pomocy społecznej. Wskazało, że w 2014 roku organ egzekucyjny prowadził postępowanie egzekucyjne, przekazując zaległe alimenty, którą w całości należy uwzględnić w jej dochodzie. Podkreślono, że na wysokość dochodu rodziny mogą mieć wpływ tylko kwoty faktycznie otrzymanych, a nie jedynie należnych (zasądzonych) alimentów.

– Z zawartej w art. 3 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych definicji dochodów wynika, że co do zasady dochodem rodziny jest dochód uzyskany w danym roku przez poszczególnych członków rodziny, a więc dochód realny. Alimenty są częścią składową dochodu rodziny, co przemawia za uwzględnieniem ich w wysokości faktycznie otrzymanej – wyjaśniło SKO.

Argumentów tych nie podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. W wyroku z 22 stycznia 2019 roku uchylił obie decyzje odmawiające przyznania rodzinie Anny Ł. świadczenia w ramach programu „500 plus".

W uzasadnieniu orzeczenia przypomniano, że świadczenia alimentacyjne służą zaspokajaniu głównie potrzeb bieżących, których wysokość jest określana w wyroku sądu powszechnego, w ugodzie zawieranej przed tym sądem lub w drodze dobrowolnej umowy stron. Świadczenia alimentacyjne w swej istocie stanowią świadczenia cykliczne, wypłacane regularnie co miesiąc celem zaspokojenia bieżących potrzeb dzieci, kosztów ich utrzymania.

Zdaniem sądu taki też charakter tych świadczeń należy mieć na uwadze, analizując treść art. 3 pkt 1 lit. c tiret 14 ustawy o świadczeniach rodzinnych. – Oznacza to, że w skład dochodu wchodzą alimenty na rzecz dzieci we wskazanym rozumieniu, otrzymywane w roku bazowym, a nie alimenty rozumiane jako spłata długu alimentacyjnego za poprzednie lata, jako że w tym ostatnim wypadku przyjęte rozumienie przedmiotowego elementu dochodu pozostawałoby nie do pogodzenia z konstytucyjnie chronioną zasadą sprawiedliwości społecznej i równości wobec prawa – wskazał WSA.

Jak wyjaśniono dalej, wobec tego do dochodu wlicza się uzyskane w danym roku kalendarzowym kwoty tytułem alimentów, będące wynikiem bieżącego regulowania zobowiązań alimentacyjnych, czy też skapitalizowanej formy wypłaty rat alimentacyjnych za bieżący (dany) rok. – Oznacza to, że kwota wyegzekwowanych zaległych alimentów za poprzednie lata nie może być w całości doliczona do dochodu w roku, w którym zostały one wyegzekwowane – stwierdził WSA. I dodał, że przy ustalaniu dochodu może być uwzględniona tylko ta część alimentów , która – zgodnie z tytułem wykonawczym – przypada na dany rok.

sygnatura akt: IV SA/Wr 501/16

Do takiego wniosku doszedł w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygn. akt IV SA/Wr 501/16), który rozpatrywał sprawę odmowy przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko w ramach rządowego progra mu „500 plus".

Czytaj też:

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona