fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poszukiwanie pracy

Pandemia zdusiła ofertę letnich staży dla studentów i absolwentów

Adobe Stock
Młodzi ludzie muszą liczyć się teraz z większą konkurencją o miejsca na wakacyjnych praktykach. Rzadziej będą mieli szansę poznać pracodawcę „od kuchni".

Jeszcze w zeszłym roku marzec, kwiecień i maj były gorącym sezonem w rekrutacjach na wakacyjne staże i praktyki. Na Pracuj.pl – czołowym portalu pracy dla specjalistów – studenci i absolwenci co miesiąc mieli do wyboru 1,2–1,4 tys. ofert. W tym roku – kilkakrotnie mniej. Najgorszy był kwiecień, gdy liczba propozycji dla praktykantów i stażystów skurczyła się do jednej piątej oferty sprzed roku. Maj, pomimo odmrażania gospodarki, był niewiele lepszy.

Te negatywne tendencje pokrywały się z wiosennym tąpnięciem na całym rynku rekrutacji, ale – jak zwraca uwagę Aleksandra Skwarska, ekspert Grupy Pracuj, w przypadku ofert dla studentów i osób rozpoczynających karierę zawodową spadki w skali roku były wyraźnie wyższe.

Czytaj także: Studenci czekają na staże

Przewaga pracodawcy

Według ekspertki Pracuj.pl, niekorzystną dla studentów i absolwentów sytuację spowodowało kilka przyczyn.

Po pierwsze – pracodawcy koncentrują się teraz na rekrutacji doświadczonych specjalistów, którzy są w stanie szybko zaadaptować się do nowej firmy i skutecznie wesprzeć ją w trudnych biznesowych warunkach.

Po drugie – programy praktyk i staży, w których bardzo ważną rolę odgrywa bezpośredni kontakt z mentorami i przełożonymi, możliwość codziennego obserwowania przyszłego środowiska pracy– wymagają dodatkowego zaangażowania od specjalistów i menedżerów. A ci dzisiaj często nie mogą sobie na to pozwolić, zwłaszcza w warunkach ograniczonego funkcjonowania biur.

– Organizacja staży i praktyk w trybie zdalnym jest bardzo skomplikowanym procesem, rzadko testowanym wcześniej przez firmy – przypomina Aleksandra Skwarska. I dodaje, że chociaż na rynku widać pracodawców, którzy pomimo pandemii wdrożyli w tym roku programy staży i praktyk (niekiedy w mocno okrojonej skali), to są oni na razie wyjątkami. Mają z tego korzyść – mogą przebierać w kandydatach.

– Mieliśmy w tym roku rekordową liczbę aplikacji – potwierdza Izabela Szczurska, menedżer Zespołu Rekrutacji i Employer Brandingu w firmie doradczej PwC, która mocno ograniczyła w tym roku letnie staże. Organizuje tylko jeden program: WEX– dla studentów dwóch pierwszych lat. Będzie on krótszy (miesiąc zamiast dwóch) i – w porównaniu z latami ubiegłymi – z połową liczby uczestników. O 24 miejsca w programie rywalizowało prawie 900 chętnych.

Tylko dla orłów

Rekord aplikacji padł w tegorocznej 18. już edycji letniego programu stażowego potentata IT, spółki Comarch.

– Bardzo zależało nam, aby w tym roku również umożliwić udział w stażu dużej grupie studentów. Przygotowaliśmy 330 miejsc stażowych i otrzymaliśmy blisko 4400 aplikacji, blisko 200 więcej niż przed rokiem. To oznacza, że o jedno miejsce ubiegało się 13 kandydatów – podkreśla Karolina Biedrońska, kierownik Działu Rekrutacji w Comarchu.

Również Marian Owerko, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu oraz twórca i szef jej letniego Programu Kariera, twierdzi, że tegoroczna, 17. edycja, jest rekordowa pod względem liczby zgłoszeń. Na ponad 100 miejsc na letnich stażach w znanych firmach (z pensją co najmniej 3,5 tys. zł brutto miesięcznie) aplikowało prawie 3100 młodych ludzi.

Chociaż duże programy zakończyły już rekrutację, to niektóre firmy nadal szukają kandydatów. Wśród nich jest m.in. Netia, która w tegorocznej edycji programu półrocznych praktyk i staży „Odkrywcy kariery" przygotowała siedem miejsc dla studentów starszych lat i absolwentów. – Chcielibyśmy, aby od lipca dołączyli do zespołów w obszarach: B2B, IT, technologii oraz zarządzania siecią – zachęca Katarzyna Jarema, dyrektor ds. zasobów ludzkich w Netii, która w ubiegłym roku przyjęła dziewięciu stażystów.

Biurowe życie online

Wśród nielicznych firm, które zwiększyły w tym roku pulę miejsc na stażach, są Allegro i L'Oréal Warsaw Plant – zakład produkcyjny kosmetycznego giganta, który przyjmuje ok. 25 studentów i absolwentów uczelni na roczny program Fabryka Talentów i dwie, trzy osoby na płatne praktyki letnie w laboratorium. – Od tego roku rozszerzamy ofertę praktyk letnich o uczniów szkół technicznych – podkreśla Lidia Świderska, dyrektorka personalna L'Oréal Warsaw Plant.

Allegro na trzymiesięczny program Summer e-Xperience, przyjmie tego lata 50 osób, o 14 więcej niż przed rokiem. – Startujemy z początkiem lipca. Wszyscy stażyści przejdą dwudniowy zdalny onboarding i otrzymają od nas niezbędny sprzęt – zapowiada Agnieszka Czarnecka, rzecznik Allegro.

Zdalny onboarding, czyli wdrażanie kandydatów do pracy, to kolejna wymuszona przez pandemię zmiana, podobnie jak w pełni zdalne rekrutacje. – Przenieśliśmy nasze działania employer brandingowe oraz rekrutacyjne do przestrzeni wirtualnej – podkreśla Tomasz Bogusławski, rzecznik firmy EY, która w tym roku przyjmie ok. 150 praktykantów i asystentów.

Również same staże odbywają się często zdalnie. W Allegro praca zdalna będzie obowiązywać na pewno do końca sierpnia, więc letnie staże również odbędą się zdalnie. Podobnie jak trzy wspólne spotkania stażystów, które w tym roku są planowane w formie wideokonferencji. Jak jednak podkreśla Małgorzata Czarnecka, przebieg stażu nie zmienia się, a każdy stażysta pracuje pod okiem i przy wsparciu mentora.

– Pracujemy w dużym stopniu zdalnie, więc również staże będą odbywać się głównie w tej formule – twierdzi Izabela Szczerska z PwC.

Jedną z niewielu firm, które planują w tym roku w większości stacjonarne staże jest Comarch. – Pracujemy teraz w rozproszeniu, część nas z domu, więc poza talentami programistycznymi, stażyści będą mieli okazję rozwinąć również swoje umiejętności komunikacyjne – zaznacza Karolina Biedrońska.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA