fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Raport duńskiej Wojskowej Służby Wywiadowczej: Groźna Rosja i "samotne wilki"

123RF
Cyberataki, "samotne wilki" (terroryści działający w pojedynkę) i agresja ze strony Rosji to najpoważniejsze zagrożenia dla bezpieczeństwa Danii według przygotowanego przez duńską Wojskową Służbę Wywiadowczą raportu dotyczącego długoterminowej analizy zagrożeń.

Według duńskiego wywiadu wojskowego Dania przez najbliższe lata będzie znajdować się wysoko na liście celów ataków terrorystycznych. Ponadto - jak czytamy w raporcie - kraj już dziś jest celem cyberataków podejmowanych zarówno przez obce wywiady, jak i przestępców. Duński wywiad jest też przekonany, że w najbliższych latach Rosja nadal będzie stanowić zagrożenie militarne dla Zachodu.

"Rosyjska rozbudowa i modernizacja jednostek wojskowych w zachodniej części kraju i rejonie Morza Bałtyckiego stała się obszarem napięć między Rosją i NATO" - czytamy w raporcie Wojskowej Służby Wywiadowczej. Zdaniem duńskiego wywiadu działania Rosji doprowadzą do "zwiększenia jej militarnych możliwości w konfrontacji z Zachodem", ale jednocześnie Duńczycy nie spodziewają się, by Moskwa zdecydowała się na bezpośrednią konfrontację wojskową z NATO.

"Rosyjski brak zaufania do NATO i gotowość Moskwy do podejmowania ryzyka zwiększa jednak ryzyko nieporozumień i błędnych kalkulacji. Wszystko to razem przyczynia się do zwiększenia zagrożenia w rejonie Morza Bałtyckiego, a Rosja przez najbliższe lata będzie nadal stanowić poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa Zachodu i Danii" - podsumowuje duński wywiad wojskowy.

Rosja - jak czytamy w raporcie - stanowi zagrożenie również w cyberprzestrzeni. Oprócz prób cyberszpiegostwa Dania obawia się również działań podejmowanych przez Moskwę i inne państwa w celu "wpływania na opinię publiczną" w Danii i w innych krajach Zachodu.

W kwestii terroryzmu duński wywiad wojskowy spodziewa się kolejnych ataków ze strony "samotnych wilków" - takich jak te, do których doszło w tym roku w Nicei i Berlinie - inspirowanych jedynie przez organizacje takie jak Daesh czy Al-Kaida.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA