fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wzywają prezydenta do ustąpienia

Prezydent Andrzej Duda
Fotorzepa/Jerzy Dudek
Już ponad cztery tysiące osób podpisało internetowy apel wzywający Andrzeja Dudę do zrzeczenia się urzędu.

Organizatorzy kampanii na platformie avaaz.org chcą zebrać milion podpisów. Co kilka sekund przybywają kolejne.

W petycji do prezydenta Andrzeja Dudy pomysłodawcy piszą, że „w związku z niegodnym sposobem sprawowania urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wielokrotnym i świadomym łamaniem Konstytucji oraz podstawowych praw demokracji, wzywają Pana do zrzeczenia się urzędu Prezydenta zgodnie z Art. 131. Konstytucji, rozwiązania Parlamentu oraz ogłoszenia przedterminowych wyborów parlamentarnych"

"Panie prezydencie już na początku swojej prezydentury, postąpił Pan niegodnie szkalując swój kraj za granicą. Zrobił Pan to w imię doraźnych interesów politycznych swojej macierzystej partii, Prawa i Sprawiedliwości. Było to niedopuszczalne i niezrozumiałe zachowanie, dla każdego ciężko pracującego Polaka i patrioty, przez co w tym momencie po raz pierwszy pokazał Pan, że wbrew temu, co Pan mówi, nie jest Pan Prezydentem wszystkich Polaków, ale Prezydentem politycznym jednej partii" – podkreślają.

Wytykają prezydentowi tajne nocne spotkania z prezesem jednej z partii politycznych przez co miał pokazać, że nie jest prezydentem samodzielnym i zdolnym do podejmowania własnych, apolitycznych decyzji, ale jest sterowany i kieruje nim wyłącznie interes jednej partii, a nie dobro Polski i wszystkich Polaków.

"Jest Pan zdolny w imię tych interesów nawet do łamania Konstytucji, której powinien być Pan pierwszym strażnikiem i ignorowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego oraz świadomego i rażącego łamania prawa i podstawowych wartości obywatelskich, przez co jest Pan niegodny sprawowania urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i powinien być Pan pociągnięty do odpowiedzialności i postawiony przed Trybunałem Stanu" – twierdzą organizatorzy kampanii.

Ich zdaniem przez działania prezydenta Polska jest o krok od sytuacji, w której można będzie powiedzieć, że demokracji w Polsce już nie ma i naszym krajem rządzi dyktatura. "W 1989 roku Polska stała się krajem demokratycznym i odzyskała wolność, nie po to, aby teraz przez takie pana działania, znowu ją stracić" – dodają pomysłodawcy petycji.

Prezydent może z urzędu ustąpić sam. Andrzej Duda, jeszcze przed objęciem urzędu zapowiedział, że ustąpi jeśli w pierwszym roku prezydentury nie złoży dwóch zasadniczych dla niego projektów ustaw: dotyczących obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA