fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Jak Polacy oceniają powrót Donalda Tuska?

Donald Tusk
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Od 3 lipca były premier i były szef Rady Europejskiej, Donald Tusk, ponownie stanął na czele Platformy Obywatelskiej. Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak oceniają powrót Donalda Tuska do polskiej polityki.

3 lipca Donald Tusk został jednym z czterech wiceprzewodniczących PO (pozostali to: Rafał Trzaskowski, Tomasz Siemoniak, Borys Budka) i p.o. przewodniczącego, po tym jak dotychczasowy przewodniczący Platformy, Borys Budka, ustąpił ze stanowiska.

Funkcję p.o. przewodniczącego - bez konieczności organizowania wyborów na przewodniczącego partii - Tusk może sprawować do stycznia 2022 roku lub nawet do 2024 roku.

Pierwsze sondaże partyjne, przeprowadzone już po powrocie Donalda Tuska na stanowisko lidera PO, wskazują, iż Platforma Obywatelska odzyskała kilka punktów procentowych poparcia (w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski - aż 6,6 punktów procentowych) i wyprzedziła Polskę 2050, która w ostatnim czasie wyrastała na najsilniejszą partię na opozycji. Nadal jednak pierwsze miejsce w sondażach zajmuje PiS.

W sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" ankietowani ocenili Donalda Tuska jako „zdolnego do kompromisu" – 20,4 proc. badanych (i to główna jego cecha), ale tylko 4,3 proc. wskazuje go jako człowieka „uczciwego".

W innym sondażu zapytaliśmy czy powrót Donalda Tuska doprowadzi do zmian na polskiej scenie politycznej. Duża grupa respondentów wierzy w zmianę. Nawet 27 proc. obecnego elektoratu Zjednoczonej Prawicy jest o tym przekonanych. Wśród wyborców opozycji taki pogląd wyraża aż 65 proc. pytanych przez IBRiS.

Tusk poprzednio stał na czele PO w latach 2003-2014. Kierowana przez niego PO wygrała dwa razy wybory parlamentarne (w 2007 i 2011 roku), a sam Tusk był najdłużej sprawującym władzę premierem w III RP (kierował rządem od 2007 do 2014 roku).

Teraz uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak oceniają powrót Donalda Tuska do polskiej polityki.

Na tak zadane pytanie 40,5 proc. respondentów odpowiedziało "negatywnie".

29 proc. ocenia powrót Tuska "pozytywnie".

30,5 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

- Powrót byłego premiera częściej nieprzychylnie oceniają mężczyźni (43%) niż kobiety (38%). Zdecydowanie częściej niż ogół respondentów pomysł ten krytycznie oceniają najmłodsi uczestnicy badania (51,7 proc. respondentów w wieku 18-24 lata) – częściej niż co drugi z nich. Zdanie takie wyraża 45% badanych o dochodach mieszczących się w granicach 1001 – 2000 zł - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Powrót Tuska do polityki najbardziej pozytywnie oceniają najstarsi ankietowani (37 proc. w wieku powyżej 50 lat przy 38,7 proc. ocen negatywnych w tej grupie) i osoby z wykształceniem wyższym (33,1 proc. ocen pozytywnych przy 37,2 proc. negatywnych).

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 6.07-7.07.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA