fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA szpiegowały Merkel dzięki współpracy z Duńczykami?

Angela Merkel
PAP/EPA
Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) miała wykorzystywać współpracę z duńską Wojskową Służbą Wywiadowczą (Forsvarets Efterretningstjeneste, FE) do szpiegowania czołowych przedstawicieli władz sąsiednich państw, w tym kanclerz Niemiec Angeli Merkel - informuje duński nadawca publiczny, DR.

Do takich wniosków miało doprowadzić wewnętrzne śledztwo prowadzone przez Wojskową Służbą Wywiadowczą od 2015 roku, które dotyczyło współpracy z NSA - podaje DR powołując się na dziewięć źródeł mających dostęp do wyników śledztwa.

Śledztwo obejmujące lata 2012-2014 miało wykazać, iż NSA wykorzystywało infrastrukturę znajdującą się w Danii do szpiegowania wysokiej rangi przedstawicieli władz w Szwecji, Norwegii, Francji i Niemczech - w tym m.in. byłego szefa MSZ Niemiec (obecnie prezydenta) Franka-Waltera Steinmeiera oraz byłego lidera niemieckiej opozycji, Peera Steinbrücka.

Pytany o komentarz przez DR rzecznik urzędu kanclerza Niemiec poinformował, że Berlin jest świadom oskarżeń formułowanych w tej sprawie przez dziennikarzy. Odmówił jednak komentarza.

Dania, bliski sojusznik USA, jest krajem, w którym znajduje się wiele kluczowych stacji rozdzielczych światłowodów biegnących na dnie mórz do i z Szwecji, Norwegii, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Duńska Wojskowa Służba Wywiadowcza rozpoczęła wewnętrzne śledztwo ws. współpracy z NSA po tym jak Edward Snowden ujawnił w jaki sposób działa amerykańska agencja wywiadowcza.

Po publikacji DR minister obrony Szwecji, Peter Hultqvist, na antenie szwedzkiej SVT zapowiedział, że będzie domagał się "pełnej informacji w tej sprawie". Również minister obrony Norwegii, Frank Bakke-Jensen zapowiedział w rozmowie z NRK, że "traktuje te oskarżenia poważnie".

DR podaje, że decyzja z sierpnia 2020 roku o zawieszeniu dyrektora duńskiej Wojskowej Służby Wywiadowczej była związana ze śledztwem z 2015 roku.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA