fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Państwa UE nie traktuję już Guaido jako tymczasowego prezydenta Wenezueli

Nicolas Maduro
AFP
Juan Guaido jest "uprzywilejowanym partnerem", ale nie jest już uznawany za tymczasowego prezydenta Wenezueli - poinformowały w poniedziałek państwa Unii Europejskiej, podtrzymując swoją decyzję o obniżeniu jego statusu.

27 państw UE oświadczyło 6 stycznia, że nie może już prawnie uznać Guaido za prezydenta po tym, jak stracił on stanowisko szefa parlamentu w wyniku wyborów parlamentarnych w Wenezueli. Jednocześnie Unia nie uznaje wyniku przeprowadzonych wyborów.

Po spornej reelekcji prezydenta Nicolasa Maduro w 2018 roku Guaido, jako szef parlamentu, został tymczasowym prezydentem.  Jest on nadal postrzegany przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię jako pełnoprawny przywódca Wenezueli.

Status tymczasowego prezydenta daje Guaido dostęp do funduszy skonfiskowanych Maduro przez zachodnie rządy, a także zapewnia mu dostęp do urzędników i wspiera jego ruch prodemokratyczny w kraju i na arenie międzynarodowej.

"UE ponawia swoje apele o (...) zapewnienie wolności i bezpieczeństwoa wszystkim przeciwnikom politycznym, w szczególności przedstawicielom partii opozycyjnych wybranym do Zgromadzenia Narodowego w 2015 roku, a zwłaszcza Juana Guaido" - napisano w oświadczeniu po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE.

Wybory do Zgromadzenia Narodowego w 2015 roku wygrała opozycja. Przeprowadzone w ubiegłym roku wybory wygrali ludzie prezydenta Maduro, po tym jak opozycja wezwała Wenezuelczyków do bojkotu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA