fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Kto skorzysta na konflikcie w Zjednoczonej Prawicy?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Kto Pani/Pana zdaniem skorzysta na konflikcie w obozie Zjednoczonej Prawicy?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy doszło w związku z głosowaniem nad tzw. Piątką dla zwierząt. Nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie poparła Solidarna Polska (głosowała przeciw) i Porozumienie (wstrzymało się od głosu). Dzień po głosowaniu politycy PiS - Marek Suski i Ryszard Terlecki - deklarowali, że koalicja rządząca de facto przestała w związku z tym funkcjonować.

Suski stwierdził wręcz, że ministrowie z Solidarnej Polski i Porozumienia mogą "pakować swoje biurka". 18 września spekulowano, że Ziobro zostanie zdymisjonowany 21 września.

W poniedziałek o sytuacji w koalicji dyskutowało kierownictwo PiS. Po zakończeniu obrad rzeczniczka PiS napisała, że "podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach". "O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie" - dodała.

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do spotkania Kaczyńskiego z Ziobrą podczas którego prezes PiS przedstawił liderowi Solidarnej Polski warunki pozostania tego ugrupowania w koalicji rządzącej.

W środę miało dojść do kolejnego spotkania Ziobry z Kaczyńskim. Jak podał w nocy ze środy na czwartek PAP elementem porozumienia między PiS a Solidarną Polską ma być wejście do rządu Kaczyńskiego jako wicepremiera i koordynatora działania resortów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.

Elementem nowej umowy koalicyjnej ma być też zmniejszenie liczby resortów przypadających koalicjantom PiS - z dwóch do jednego. Ma to związek z planowaną rekonstrukcją rządu, która zakłada zmniejszenie liczby resortów z obecnych 20 do ok. 14.

W piątek wieczorem doszło do kolejnego spotkania Kaczyńskiego i Ziobro.

W sobotę PiS, Porozumienie i Solidarna Polska podpisały nową umowę koalicyjną. Ma ona gwarantować koalicjantom PiS po jednym stanowisku ministerialnym w rządzie i po jednym ministrze bez teki w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ponadto umowa ma gwarantować miejsca na listach wyborczych Zjednoczonej Prawicy przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi wszystkim obecnym parlamentarzystom PiS-u i Porozumienia.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy kto, ich zdaniem, skorzysta na konflikcie w obozie Zjednoczonej Prawicy.

Na tak zadane pytanie 21,3 proc. ankietowanych wskazało opozycję.

Zdaniem 20,8 proc. na konflikcie tym nie skorzysta nikt.

15,6 proc. respondentów wskazuje, że na konflikcie skorzysta PiS.

Według 4,4 proc. na kryzysie w koalicji skorzysta Solidarna Polska.

3,3 proc. wskazuje, że na konflikcie w obozie Zjednoczonej Prawicy skorzysta Porozumienie.

34,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Opozycję za głównego beneficjenta konfliktu uważa co piąta kobieta i 23% mężczyzn. Zdanie, że na konflikcie wewnątrz koalicji skorzysta przede wszystkim strona opozycyjna wyraża co piąty badany między 25 a 34 rokiem życia i nieco niższy odsetek osób posiadających wyższe wykształcenie. Częściej niż pozostali na opozycję wskazywały osoby o dochodach w granicach 1001 – 2000 zł (26%) oraz mieszkańcy miast liczących do 20 tys. osób (28%) - komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 23.09-24.09.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA