fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Angela Merkel odmawia namaszczenia premiera Bawarii na swojego następcę

AFP
Kanclerz Angela Merkel pochwaliła premiera Bawarii Markusa Soedera, ale odmówiła poparcia jego kandydatury przed przyszłorocznym głosowaniem federalnym.

Decyzja Merkel o udziale w posiedzeniu bawarskiego rządu była powszechnie postrzegana jako udzielenie poparcia kandydatury dla premiera Markusa Soedera przed wyborami federalnymi.

- Nie usłyszycie mojego komentarza na temat tego, kto mnie zastąpi - powiedziała kanclerz Niemiec. - Mogę tylko powiedzieć, że Bawaria ma dobrego premiera i zaprosił mnie dzisiaj - dodała.

Soeder był jednym z pierwszych z 16 niemieckich premierów, którzy narzucili blokady i wprowadzili programy masowych testów, gdy koronawirus przedostał się do Niemiec.

Część komentatorów interpretowała decyzję Soedera o zaproszeniu Merkel do Herrenchiemsee, zamku na wyspie, gdzie w 1948 r. powstała niemiecka konstytucja, jako wykalkulowane posunięcie, by przedstawić go jako przywódcę narodowego, a nie tylko bawarskiego.

Merkel na konferencji prasowej odmówiła udzielenia odpowiedzi na kolejne pytania dotyczące swojego następcy. Zapowiedziała, że zawsze będzie przyjmowała zaproszenia od premierów krajów związkowych.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA