fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Prezydent Islandii ponownie wygrał wybory. Zdobył 92 proc. głosów

AFP
W niedzielę opublikowano ostateczne wyniki wyborów prezydenckich na Islandii. Głosowanie wygrał ubiegający się o reelekcję prezydent Gudni Johannesson. Poparło go 92 proc. mieszkańców kraju.

Były profesor historii zapewnił sobie kolejne cztery lata kadencji, a Islandia była drugim krajem w Europie, który przeprowadził wybory po zniesieniu blokady wprowadzonej w związku z epidemią koronawirusa.

Ostateczne wyniki wyborów wskazały, że Gudni Johannesson uzyskał 92,2 procent z 168 821 oddanych głosów, deklasując prawicowego przeciwnika Franklina Jonssona.

- Jestem zaszczycony i dumny - powiedział prezydent Islandii w rozmowie z AFP. - Ten wynik jest dla mnie dowodem na to, że moi rodacy zaaprobowali moje podejście do tego urzędu - dodał.

Przedwyborcze sondaże wskazywały, że Johannesson uzyska od 90 do 94 proc. głosów. 

Mimo miażdżącej przewagi, nie było to najwyższe poparcie w historii Islandii. W 1988 Vigdis Finnbogadottir wygrała wybory zdobywając 94,6 proc. głosów. Została pierwszą kobietą na świecie, która została demokratycznie wybrana na głowę państwa.

W Islandii rola prezydenta jest w dużej mierze symboliczna, ale ma on prawo weta lub skierowania ustawy pod głosowanie publiczne.

W sobotę głosowało 66,9 proc. Islandczyków. Cztery lata temu w wyborach wzięło udział 75,7 proc. uprawnionych do głosowania.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA