fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Premier Iraku: Skarb państwa niemal pusty

AFP PHOTO / IRAQI PRIME MINISTER'S OFFICE
Nowy premier Iraku Mustafa al-Kadhimi oświadczył, że skarb państwa świeci pustkami, a sytuacja kraju jest nie do pozazdroszczenia.

Iracki parlament 7 maja udzielił wotum zaufania nowemu rządowi, na czele którego stanął Mustafa al-Kadhimi, były szef irackiego wywiadu i były dziennikarz. Negocjacje na temat powołania nowego gabinetu trwały pół roku.

Były premier Iraku Adel Abdul Mahdi podał się do dymisji w ubiegłym roku po antyrządowych protestach, w których wzięły udział dziesiątki tysięcy osób. Protestujący domagali się pracy, odejścia skorumpowanych polityków, a także zmniejszenia wpływów obcych rządów w Iraku. Od momentu rezygnacji Mahdi stał na czele rządu tymczasowego, zarządzającego krajem do czasu powołania nowego gabinetu.

Nowy szef rządu w artykule opublikowanym na łamach "Baghdad Today" odniósł się do sytuacji w kraju. "Kiedy przejąłem obowiązki premiera, zastałem jedynie niemal pusty skarb państwa i, po 17 latach zmian, sytuację nie do pozazdroszczenia" - napisał, nawiązując do wydarzeń z roku 2003, gdy w wyniku inwazji międzynarodowej koalicji ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią na czele obalony został prezydent Iraku Saddam Husajn.

"Nasza suwerenność wciąż jest niedostateczna, naruszana i poddawana w wątpliwość" - ocenił Mustafa al-Kadhimi. Zaznaczył, że wszystkie instytucje państwowe zostały dotknięte kryzysem, który hamuje odbudowę gospodarczą kraju.

Zdaniem premiera, za czasów poprzednich rządów nie dokonano modernizacji w kluczowych dziedzinach, takich jak przemysł, nie zapewniono także samowystarczalności żywnościowej.

Al-Kadhimi wezwał wszystkie frakcje irackiego parlamentu do udzielenia poparcia jego gabinetowi poprzez zaaprobowanie kandydatów na wakujące stanowiska ministerialne.

Źródło: rp.pl / Anadolu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA