fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: PiS straciłby większość w Sejmie. Konfederacja przed PSL

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory do Sejmu, ale przewaga nad Koalicją Obywatelską wynosiłaby tylko niecałe 8 punktów procentowych - wynika z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla Wirtualnej Polski.

Według badania na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałby 38,43 proc. ankietowanych. Koalicję Obywatelską poparło 30,92 proc. respondentów. Wyniki zostały zaprezentowane po rozdzieleniu na listy osób niezdecydowanych. 

Na trzecim miejscu w sondażu znalazła się Lewica, która mogłaby liczyć na 13,43 proc. poparcia. Do Sejmu swoich przedstawicieli wprowadziłaby także Konfederacja (9,02 proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (7,89 proc.).

Z prognozy podziału mandatów, zaprezentowanej przez Wirtualną Polskę, wynika, że PiS straciłby samodzielną większość w Sejmie - Jarosław Kaczyński miałby w nim 203 posłów (obecnie 235). KO miałaby 147 mandaty, Lewica - 52, Konfederacja - 33 a PSL - 24.

W porównaniu z jesiennymi wyborami, posłów straciłby nie tylko PiS, ale także PSL (minus 6). Zyskałaby przede wszystkim Konfederacja (22 mandaty więcej), a następnie Koalicja Obywatelska (plus 13) i Lewica (plus 3).

Sondaż na próbie tysiąca pełnoletnich mieszkańców przeprowadził Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 18-20 lutego 2020 r. metodą CATI.

Źródło: WP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA