fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż prezydencki: Druga tura może nie być potrzebna

AFP
Andrzej Duda zwyciężyłby w pierwszej turze wyborów prezydenckich i z dotychczas zgłaszanych kandydatów miałby największe szanse na zwycięstwo w drugiej - wynika z sondażu IBRiS dla "Polityki".

Uczestnikom badania zadano pytanie: "Na kogo by pan(i) zagłosował(a)?".

Andrzeja Dudę wskazało 41,7 proc. pytanych. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) otrzymała 26,3 proc. wskazań. Chęć głosowania na europosła Roberta Biedronia (Lewica) wyraziło 7,7 proc. ankietowanych, na publicystę Szymona Hołownię - 6,3 proc. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskał deklarowane poparcie na poziomie 5,2 proc., kandydat Konfederacji poseł Krzysztof Bosak - 4,6 proc.

Niezdecydowanych było 8,2 proc.

Badanie miało także na celu oszacowanie wyborczego potencjału kandydatów. Jak podała "Polityka", Andrzej Duda ma minimalne poparcie w twardym elektoracie na poziomie 34 proc., a maksymalne ze wszystkich elektoratów - 51 proc. Ten drugi wynik dałby urzędującemu prezydentowi zwycięstwo w pierwszej turze.

Małgorzata Kidawa-Błońska może, według badania, liczyć na poparcie od 14 do 40 proc.

Robert Biedroń i Szymon Hołownia mają, według sondażu, minimalne poparcie rzędu 2 proc., a maksymalne - 20 proc.

W przypadku prezesa PSL poparcie waha się od 2 do 27 proc. Z kolei Krzysztof Bosak może liczyć na co najmniej 3 proc. głosów i co najwyżej 11 proc. - wynika z sondażu.

Źródło: Polityka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA