fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Turcja: Fala aresztowań w armii. Zatrzymano 133 osoby

AFP
W związku z podejrzeniami o związki z siatką, którą władze oskarżają o zorganizowanie nieudanej próby wojskowego zamachu stanu w 2016 roku, w Turcji zatrzymano 133 członków personelu wojskowego - informuje turecka Agencja Anatolia.

Podejrzani zostali aresztowani w ramach operacji prowadzonej w prowincji Izmir - podaje Agencja Anatolia. 82 z aresztowanych osób było czynnymi żołnierzami tureckiej armii.

Władze Turcji oskarżają przebywającego na uchodźstwie w USA Fethullaha Gulena, byłego sojusznika prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, o zorganizowanie zamachu stanu, do którego doszło 15 lipca 2016 roku w Turcji. Ankara domaga się wydania jej Gulena przez USA.

Sam Gulen zaprzecza jakoby miał coś wspólnego z próbą puczu wojskowego, do której doszło w 2016 roku w Turcji.

W ramach czystek do jakich doszło w Turcji po nieudanej próbie zamachu stanu do aresztów trafiło 77 tysięcy osób a ok. 150 tysięcy urzędników, żołnierzy i pracowników wojska, a także innych osób zajmujących publiczne stanowiska straciło pracę.

Mimo iż od próby zamachu stanu minęły już ponad trzy lata w Turcji nadal dochodzi do aresztowań.

Zachodni sojusznicy Turcji oskarżają Ankarę o to, że pod pretekstem działań przeciwko domniemanym puczystom władze pozbywają się swoich przeciwników politycznych. Turcja zapewnia jednak, że podejmowane przez nią działania są adekwatne dla skali zagrożenia, jakie stwarza siatka, którą miał stworzyć w Turcji Gulen.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA