fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA nałożą na Serbię sankcje za zakup broni od Rosji?

Vitaly V. Kuzmin [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Przedstawiciel władz USA przyjedzie w piątek do Belgradu, by przedyskutować z przedstawicielami władz Serbii zakup przez ten kraj zaawansowanych rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej, Pancyr-S1, co może narazić Serbię na sankcje USA.

Serbska armia jest silnie uzależniona od rosyjskiej i radzieckiej technologii wojskowej - zauważa Reuters. Agencja przypomina, że sprzedaż broni przez Rosję została objęta przez USA embargiem w związku z rolą Rosji w konflikcie toczącym się na wschodniej Ukrainie (Rosja ma wspierać tam prorosyjskich separatystów militarnie, czemu Moskwa oficjalnie zaprzecza).

Serbska agencja informacyjna Beta poinformowała, że Thomas Zarzecki, przedstawiciel Departamentu Stanu ma omówić stosowanie sankcji nałożonych na Rosję podczas wizyty w Belgradzie, o której ambasada USA oficjalnie nie informuje.

Serbia w ostatnim czasie zakupiła od Rosji samobieżne przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S1, których dostawa ma rozpocząć się w ciągu kilku miesięcy.

W ostatnich latach Belgrad zakupił rosyjskie myśliwce MiG-29, śmigłowce, czołgi i transportery opancerzone.

Obawy USA wzbudziło wysłanie w ubiegłym miesiącu rosyjskich zestawów rakietowych S-400 i zestawów Pancyr-S1 na ćwiczenia wojskowe odbywające się w Serbii. Zostało to odebrane jako próba utrzymania przez Rosję Serbii, tradycyjnego sojusznika Rosji po stronie Moskwy, w związku ze staraniami Belgradu o dołączenie do UE i kontaktami Serbii z NATO.

Matthew Palmer, wysłannik USA na Bałkany w ubiegłym tygodniu powiedział, że Serbia naraża się na sankcje w związku z zakupem systemów uzbrojenia w Rosji.

W czwartek wieczorem prezydent Serbii Aleksandar Vucic apelował do Serbów, aby nie obawiali się poważnych sankcji podobnych do tych, jakie zostały nałożone na Serbię w czasie wojen na Bałkanach w latach 90-tych. Jak mówił sankcje mogą być nałożone na firmę lub pojedyncze osoby, a nie na cały naród.

W 2006 roku Serbia ogłosiła neutralność i dołączyła do programu NATO Partnerstwo dla Pokoju w 2015 roku. Serbia nie ubiega się jednak o członkostwo w Sojuszu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA