fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kolumbia: Po raz pierwszy kobieta będzie rządzić stolicą

AFP
Lewicowa polityk Claudia Lopez została pierwszą kobietą w historii, która zasiądzie w fotelu burmistrza Bogoty, stolicy Kolumbii - informuje Reuters. Burmistrz Bogoty to stanowisko uznawane za drugie najważniejsze w kraju - zaraz po stanowisku prezydenta państwa - zauważa agencja.

Claudia Lopez to była senator i była kandydat na wiceprezydenta kraju. W niedzielnych wyborach burmistrza Bogoty zdobyła ok. 35 proc. głosów.

Lopez w kampanii wyborczej przedstawiała się jako "nieprzekupna". Obiecywała, że na ulicach stolicy pojawi się więcej policjantów, by zwiększyć bezpieczeństwo w mieście, zapowiedziała walkę z zatrudnianiem nieletnich oraz zmniejszenie liczby ciąż wśród nastolatek. Lopez chce też zwiększyć szanse edukacyjne dla osób mających ponad 45 lat.

Ok. 36,6 mln osób było uprawnionych do głosowania w wyborach, w których wybierano 32 gubernatorów, ponad 1000 burmistrzów oraz tysiące radnych.

Państwowa komisja wyborcza ogłosiła, że wybory przebiegły wyjątkowo spokojnie. Jednak w czasie kampanii wyborczej siedmioro startujących w wyborach polityków zostało zamordowanych, dziesiątki zaatakowano, a ponad 100 zastraszano - wynika z danych zebranych przez organizację monitorującą wybory.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA